Hlavní obsah

Monument Duha měl v Kyjevě připomínat jednotu Ruska s Ukrajinou

Novinky, Vratislav Konečný

Zní to naprosto neuvěřitelně, mohutný Ukrajinec s mohutným Rusem s úsměvem na tváři kráčí vstříc radostným zítřkům. Kolem postavení obřího pomníku v roce 1982 bylo v obou zemích tehdejšího SSSR velké haló. Oslavy nebraly konce, slovo družba létalo k oblakům po desetitisících.

Foto: Vratislav Konečný

Matka Vlast, jedna z největších soch na světě na počest vítězství nad nacisty

Článek

Všichni lidé bratři jsou, i kdyby nechtěli

Od té doby uplynulo 33 let. V zemi sjednocené, celistvé jako rozorané celiny, jež měl tehdejší generální tajemník Leonid Iljič Brežněv (1906-1982) tak rád, neměly národnostní roztržky místo, ale ruský nacionalismus hrál vždy prim.

Památník byl otevřen krátce před jeho smrtí, Brežněv byl Ukrajinec, některé prameny ho ale uvádějí jako Rusa, zrovna jako Nikita Sergejevič Chruščov, (1894 -1971) který daroval Ukrajině Krym, jenž byl jednou ze záminek nynějšího válečného konfliktu.

Chruščov se za Stalina podílel na decimování Ukrajiny. Země jako celek utrpěla za Velké vlastenecké války obrovské ztráty, boje na Ukrajině byly jedny z nejhorších, na osvobození 3. - 6. listopadu 1943 Kyjeva se podílela i 1. československá samostatná brigáda v sestavě Vatutinova 1. ukrajinského frontu.

Obří Matka Vlast

Nad městem se tyčí dodaleka viditelná socha ženy s mečem Matka Vlast, (Baťkivščyna Maty) stojící na vršku nad Dněprem od roku 1981. Je ústředním bodem obřího památníku, který je poctou vojákům Velké vlastenecké války z let 1941 - 1945, muzeum je skryto v masivním betonovém památníku, obklopené řadou sousoší, a hlavně bojovou technikou.

Najdete zde jednu z největších expozic ruské a sovětské obrněné techniky, zároveň s dělostřelectvem, raketami, částečně i letectvem. Socha stojí na 40metrovém podstavci, měří 68 metrů.

Štít váží 12 tun, do hlavy sochy vede výtah. Říkají jí také Železná dáma, předlohou byla socha ve Volgogradu (Stalingradu) s názvem Matka Vlast volá!, která představuje bohyni vítězství Niké s napřaženým mečem a v bojovném postoji.

V padesátých letech se uvažovalo o postavení dvou soch - Stalina a Lenina -  každé asi dvousetmetrová, od čehož se pak ustoupilo, když padl Stalinův kult.

Socha svobody v New Yorku je vysoká 35 metrů, podstavec je 65metrový.

Jenže v Sojuzu bylo vsjo balšo, i kyjevský mohutný titanový oblouk, pod nímž se nacházejí soudružské sochy. Oficiálně se jmenuje Památník přátelství národů, což v současnosti zní naprosto absurdně, ukrajinsko-ruská animozita je staletá. Uprostřed skupiny stojí Bohdan Chmelnický, velký hubitel Poláků a hlavně Židů, pogromy šly do desetitisíců obětí s neobyčejnou brutalitou a nemilosrdností. 

Kyjevané oblouku říkají Raduga – Duha. Rozhodně to ale není nějaký spojovací bod.

Pomníky to nezachrání

I Ukrajinci si vybudovali v roce 2011 k desátému výročí vyhlášení nezávislosti obří památník – Monument nezávislosti. I to je značně falešné, nezávislost neexistuje. Byť by pomník byl až do nebe.

Výběr článků

Načítám