Hlavní obsah

Lom Kobyla zve k výletu do Českého krasu

Novinky, Jiří Cysař

Tuto sobotu jsme se vydali opět na další náš turistický výlet do Českého krasu, a to konkrétně s cílem v lomu Na Kobyle. Jelikož se nalézá několik stovek metrů od věhlasných Koněpruských jeskyní, je turisty opomíjen. Východisko našeho výletu bylo opět v železniční zastávce Všeradice.

Foto: Jana Bečková

Lom na Kobyle

Článek

Po vystoupání nad vesnici se nám ukážou výhledy na Hřebeny a na vzdálené Halouny. Tento úsek je veden po asfaltové silnici a je zhruba 4 km dlouhý. V obci Vinařice můžeme zhlédnout roubenku a kapličku, na návsi není otevřena restaurace.

Poté jsme pokračovali po zelené turistické značce, a to až na kraj přírodní rezervace. Turistická značka nás vede nejdříve kolem uzavřeného lomu, svým rozsahem podstatně většího, než je Kobyla. Dále pokračujeme lesem, ale turistická trasa nevede přímo k lomu, z bezpečnostních důvodů je několik stovek metrů od okraje lomu.

Chtěli jsme proto tento lom sami najít a hledali podle navigace jeho přesné umístění, avšak objevili jsme se přímo nad lomem, kdy pod námi byla 30metrová strž. Upozorňuji, že toto místo je v hustém porostu, a proto přechod mezi pevnou zemí a propastí pod námi je takřka neznatelný. Zdůrazňuji nutnost velké obezřetnosti v těchto místech a doporučuji celý lom obejít a vstoupit do něj jediným místem vstupu, a to dlouhým tunelem, u kterého je malé parkoviště pro auta.

Nad vchodem do tunelu je letopočet 1914, což je zřejmě datum otevření lomu. Poté co vstoupíme do této přírodně cenné lokality, po pravé straně uvidíme pamětní desku J. Petrbokovi, což byl průkopník speleologie v Českém krasu. Tento již uzavřený lom byl uzavřen již v 30. letech minulého století a v roce 1967 se stal přírodní rezervací.

Před námi se rozprostře lom hustě porostlý vegetací a je zde na první pohled zřejmé, že již je mnoho let opuštěný. Na informační ceduli si můžeme přečíst o tomto místě a informace o zde žijících živočiších a nad celým lomem prochází naučná stezka. Jelikož nám bohužel nepřálo počasí a zastihla nás průtrž mračen, tuto stezku jsme neprošli a pokračovali dále k občerstvení u Koněpruských jeskyň.

Neměli jsme v úmyslu navštívit zdejší jeskyně, ale je to jediné místo, kromě východiska cesty ve Všeradicích, kde se můžeme až do 17. hodiny občerstvit. Zajímavostí naší sobotní návštěvy v lomu bylo setkání majitelů amerických corvett, uspořádaných v duchu indiánské osady s tee-pee (indiánský stan), a účastníci byli v indiánských oblecích. Z tohoto důvodu fotografie nezdokumentovaly opuštěnost lomu.

Celá tato část výletu i s návštěvou občerstvení je dlouhá cca 8 km. Po zvažování různých variant návratu, které se zde nabízejí, a to do Berouna po turistické značce a dále vlakem do Prahy, my jsme zvolili cestu zpět z podstatné části po stejné trase. Shrnutí výletu: Délka výletu je zhruba (pokud počítáme návrat na Všeradickou zastávku) 16 km, podobná vzdálenost je i do Berouna. Důležité upozornění: V sobotu a v neděli v roce 2013 o víkendech a svátcích autobus k jeskyním již NEJEZDÍ!

Délka výletu byla cca 4-5 hodin závislá na době prohlídky lomu a délce občerstvení. Cestou nádherné výhledy do krajiny Českého krasu na lom Čertovy schody.

Související témata:

Výběr článků

Načítám