Článek
„Apple zjistil, že jste terčem spywarového útoku, který se snaží vzdáleně kompromitovat iPhone spojený s vaším Apple ID,“ varoval podle serveru Mashable americký technologický gigant dotčené zákazníky prostřednictvím e-mailu ve středu.
Podle podniku šlo o cílené útoky na konkrétní uživatele. „Tento útok se pravděpodobně zaměřuje konkrétně na vás kvůli tomu, kdo jste nebo co děláte. Ačkoli není nikdy možné dosáhnout absolutní jistoty při detekci takových útoků, Apple tomuto varování velmi důvěřuje – berte ho prosím vážně,“ dodali zástupci Applu.
Server Mashable poukázal na to, že varovný e-mail dostali například italský novinář Ciro Pellegrino a nizozemská pravicová politická komentátorka Eva Vlaardingerbroeková.
Zda se útoky dotkly také uživatelů v České republice, není zatím známo. Apple totiž konkrétní země, kde k útokům mělo dojít, neupřesnil. Z řádků výše je ale patrné, že evropským zemím se kybernetický nájezd nevyhnul.
Masivnější útok než vloni
Není to přitom poprvé, co Apple uživatele takto varuje. Už vloni na jaře rozeslal varovné e-maily o útoku spywaru lidem z různých koutů světa, jak Novinky informovaly. Tehdy však evidentně nešlo o kybernetický nájezd tak obřích rozměrů – varováni totiž byli uživatelé pouze z 92 zemí, zatímco nyní jich je více než sto.
Pellegrino ve svém článku na webu Fanpaage.it dokonce informuje, že varovnou zprávu od Applu obdrželi nyní lidé z více než 150 zemí světa.
Stejně jako letos ani vloni však zástupci amerického technologického gigantu nesdělili uživatelům žádné bližší detaily. „Nejsme schopni poskytnout více informací o tom, co způsobilo, že jsme vám zaslali toto oznámení, protože to může pomoci spywarovým útočníkům přizpůsobit své chování tak, aby se v budoucnu vyhnuli detekci,“ řekli zástupci Applu postiženým zákazníkům.
Zákeřný spyware
Jako spyware se označují špionážní viry, které se snaží na napadeném zařízení zůstat co nejdéle v anonymitě. Útočníci tak mohou na dálku sledovat aktivity uživatele, odposlouchávat internetovou komunikaci, případně krást data uložená v napadených zařízeních.
Pokročilejší hrozby ale toho umějí ještě více, například propašovat do zotročených zařízení další škodlivé kódy. Rozpoznat takového záškodníka na svém přístroji není přitom vůbec jednoduché, v některých případech ho neodhalí ani bezpečnostní software.