Hlavní obsah

Objevují se první jména. Začíná se mluvit o tom, kdo v čele ČT nahradí Součka

3:39
3:39

Poslechněte si tento článek

Pokud 6. května Rada České televize odvolá generálního ředitele Jana Součka, musí podle zákona jmenovat nového do tří měsíců. Protože je Součkova pozice mezi radními nahnutá, už teď se spekuluje o jeho případných nástupcích. Vedle ředitele zpravodajství a publicistiky ČT Petra Mrzeny či jejího programového ředitele Milana Fridricha se objevují i jména moderátora této televize Jakuba Železného či bývalé šéfky vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerové. Oba posledně jmenovaní kandidaturu nevyloučili, ale v odpovědích našlapují opatrně.

Foto: Michal Šula, Novinky

Generální ředitel České televize Jan Souček

Článek

„Vnímám veřejné debaty o situaci v ČT, mám ale za nevhodné nyní komentovat otázku případné volby nového ředitele. ČT stále ředitele má. Já usiluji především o to, aby dnes i v budoucnu ČT držela roli klíčové mediální instituce v zemi,“ sdělil Novinkám Mrzena.

Předčasně nechtěl věc komentovat ani další z potenciálních kandidátů známý moderátor ČT Jakub Železný, který v minulosti kandidaturu do čela veřejnoprávní televize zvažoval.

„Ta televize a její diváci jsou víc než kdokoli z nás a naše osobní ambice. Sám si to v posledním přibližně roce a půl uvědomuji dost zřetelně. Udělám cokoli, aby zůstala nezávislá a vyráběla kvalitní obsah,“ řekl Novinkám Železný. Jasnou odpověď podle svých slov může dát až v případě, že by byl odvolán současný ředitel Souček.

„V této chvíli, dokud Česká televize generálního ředitele má, mi nepřipadá etické vůči této konkrétní situaci do příštího týdne odpovídat,“ napsala Novinkám také Šmuclerová. Ta vedla vydavatelství Ringier a následně Czech News Center a v minulosti několikrát veřejně zalitovala, že se nepřihlásila do posledního výběrového řízení na generálního ředitele ČT. Případných jmen se ale objevuje více.

K odvolání Součka by mohlo dojít už nadcházející úterý. Je k němu potřeba dvou třetin členů Rady, kterou momentálně tvoří 17 osob. Už v březnu 14 radních udělilo Součkovi výtku, jejíž součástí byla například kritika nadstandardních plateb pro odcházející zaměstnance. Taková výtka je zákonnou podmínkou pro případné odvolání. Pokud by tedy stejný počet radních hlasoval i pro odvolání, Souček by ve funkci skončil.

Zatímco odvolání Součka je reálné, není vůbec jisté, že se poté radní shodnou na novém jménu. Proti současnému řediteli se totiž spojily dvě skupiny radních, kteří se v jiných otázkách příliš neshodnou.

Tlak před volbami

„Ti, co se nyní spojili, byli obvykle na opačných stranách barikády,“ popsal radní Ladislav Mrklas, který je proti Součkově odvolání. Podle Mrklase tyto dva tábory hlasovaly o různých stížnostech či aktuálních kauzách v televizi opačně a shodnou se „pouze“ na kritice Jana Součka. Je proto podle něj možné, že se pak nedohodnou na novém řediteli. Pro něj musí hlasovat nadpoloviční většina všech radních.

„Podle mě je takové riziko velmi reálné a je to jeden z důvodů, proč do tohoto experimentu v žádném případě nechci jít,“ dodal Mrklas. Pokud by byl současný ředitel odvolán, do doby jmenování nového šéfa by ČT vedl ředitel divize Korporátní služby, kterým je nyní Michal Fila.

Podle Mrklase by televize neměla jít do předvolebního období s dočasným šéfem. „Tlaky na něj, ale hlavně na samotné zpravodajství, které bude zajišťovat veškeré volební vysílání, by byly enormní. Vůbec bych jim to nezáviděl,“ uvedl radní.

Naopak další člen Rady a Součkův velký kritik Vlastimil Ježek si myslí, že lhůta tří měsíců je více než dostatečná na to, aby byl nový ředitel zvolen. A i kdyby byla ČT v době předvolební či volební bez zvoleného ředitele, nebyl by to podle něj zásadní problém. „Představa, že instituce tohoto typu stojí a padá s tím, zda má generálního ředitele, je značně naivní. Televize pracuje, protože má odborné ředitele,“ řekl Ježek.

Výběr článků

Načítám