Hlavní obsah

Libor Uher zahájil útok na vrchol dvanácté nejvyšší osmitisícovky

24. 7. 2014, 14:17
Novinky, Jana Matějíková

Frýdecko-místecký horolezec Libor Uher, který jako druhý Čech v historii vystoupil na druhou nejvyšší horu světa K2 a následně i Gasherbrum I a Gasherbrum II bez použití kyslíku a výškových nosičů, usiluje v těchto dnech o vrchol další osmitisícovky.

Foto: Jana Matějíková

expedice

Článek

Nyní se chce rozhlédnout z vrcholu dvanácté nejvyšší hory světa Broad Peak (8051 m), ležící přímo naproti legendární K2, na které stál v roce 2007. 

Libor Uher se na expedici Broad Peak do Pákistánu vydal spolu s Markem Novotným koncem června. Do základního tábora pod vrcholem hory dorazili 6. července. Za sebou už mají úspěšnou aklimatizaci ve výškových táborech, přičemž ten třetí (C3) postavili ve výšce 7000 m. Aklimatizace je postupná, zdlouhavá, ale nevyhnutelná pro výstup do výšky nad 8000 metrů.

V rámci aklimatizace si horolezci vybudují první výškový tábor, ve kterém stráví dva dny, a jdou zpět do základního tábora. Po pár dnech jdou vybudovat druhý výškový tábor, který po dvou dnech opět opustí, a po dalších dnech se vydají budovat třetí výškový tábor, kde opět stráví dva dny a jdou zpět dolů. Teprve pak jsou aklimatizováni a připraveni k výstupu na vrchol.

„Kromě pořádné bolesti hlavy jsme aklimatizaci zvládli bez větších zdravotních problémů, střevní potíže a podobně jako u předcházejících expedic se nám prozatím naštěstí vyhnuly,“ řekl Libor Uher.

V pondělí byly výstupové podmínky ztížené, foukal silný vítr a byla velká oblačnost. „Přenocovali jsme v C3 a v úterý jsme sestoupili zpátky do základního tábora. Čekáme na příznivé podmínky pro finální útok na vrchol. Podle předpovědi by mohlo být okno s vhodným počasím už v sobotu, tak uvidíme,“ poslal zprávu Libor Uher.

Ve středu ale přišla překvapivá zpráva. „Podle nejnovější předpovědi má být od neděle zhoršené počasí. Nechceme, aby nám ujel vlak. Ráno (čtvrtek) startujeme do C2, bude to náš pokus o vršek. Nemáme na výběr," poslal v SMS Libor Uher.

První zprávu o výstupu na samotný vrchol bychom mohli čekat v sobotu. Informace o průběhu expedice s fotodokumentací a videozáznamy jsou pravidelně aktualizovány.

Reklama

Související témata:

Výběr článků