Hlavní obsah

Letní sezóna u bohumínského Kališoku bude plná novinek

26. 4. 2018, 14:57
Novinky, Lucie Balcarová

U Kališova jezera v Bohumíně naplno propukla příprava na nadcházející sezónu. Upravují se břehy jezera, z vody se tahají dřevěné kůly a odstraňuje se rákosí. Do května přibude nedaleko jezera i parkoviště. V plánech jsou také cykloboxy a místa pro grilování a piknik.

Foto: Pavel Čempěl
Článek

Letošní novinky přijdou radnici na více než 700 tisíc korun. „V létě ke Kališoku míří stovky lidí. Přestože jezero i většina přilehlých pozemků patří soukromé firmě, máme s nimi dohodu, že může sloužit veřejnosti k rekreaci, a tak usilovně pracujeme na tom, abychom přírodní koupání lidem co nejvíce zpříjemnili. Některé letošní úpravy vycházejí z připomínek zdejších návštěvníků. Maminky s malými dětmi volaly po písečné pláži, a tak jsme se rozhodli vyjít jim vstříc a menší část břehu měníme v písečnou," uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Úpravy odstartovaly už v loni, kdy se Kamenolomy ČR, které jsou majitelem vodní plochy, rozhodly vyjmout část jezera, která oficiálně slouží ke koupání, z dobývacího prostoru. A to po několikaletém úsilí města. To teď jedná s firmou o odkoupení části jezera. V budoucnu s ním má totiž velké plány. Bohumíňáci se pro vylepšení rekreace ve velkém vyslovovali v anketě o budoucích investicích.

„Některé betonové panely ujížděly do vody, jiné byly naopak prasklé, někde nebyly vůbec, takže jsme je srovnali, vyměnili a doplnili, přístup do vody dosypali podle potřeby pískem a k samotným panelům pak ornicí, tato místa pak zatravníme. V jiných místech jsou místo panelů lomové kameny nebo nově písek. Lidé tak na břehu jezera najdou tři druhy pláže. Vše děláme pro to, aby měli lidé přístup do vody co nejplynulejší a nejpohodlnější. V některých místech jsme navíc přístup do vody pročistili také od vzrostlého rákosí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice Jan Jeziorský s tím, že po dokončení prací se začne u jezera sekat tráva a od května přibydou odpadkové koše a stejně jako vloni i mobilní toalety.

Úpravy mají lokalitu návštěvníkům co nejvíce zatraktivnit. „Chceme, aby jezero co nejvíce sloužilo ke koupání, a proto tady plánujeme aktivity zaměřené především na plavce. Vloni jsme u Kališoku začali s úpravami břehů za více než 300 tisíc korun. Letos v tom pokračujeme. Do budoucna by zde měla vzniknout dřevěná plovárna s odpočinkovými plochami a dvě mola pro plavce uprostřed jezera. Uvažujeme také o novém sociálním zázemí a pravděpodobně i novém objektu pro občerstvení, a to ideálně ve spolupráci s místními podnikateli,“ řekl místostarosta Lumír Macura s tím, že ještě letos by v těsné blízkosti vody mělo přibýt 12 cykloboxů pro bezpečnou úschovu kol, dva grily a dvě místa pro piknik. Do několika let by k jezeru měla vést i cyklostezka, a to od Ovocné ulice po protipovodňové hrázi směrem k jezeru.

Největším problémem bývá přes sezónu parkování poblíž jezera. Kapacita soukromého placeného parkoviště pro návštěvníky nestačí. Město u jezera nevlastní žádné pozemky, proto provizorní parkovací plocha  pro přibližně dvacet aut vznikne u zdejší čističky odpadních vod. Hotova bude do konce května.

Reklama

Související témata:

Výběr článků