Hlavní obsah

Klatovský Pavilon skla bude hostit přednášku ředitelky sklářského muzea v Novém Boru Petry Ajšmanové

26. 2. 2020, 10:54
Novinky, Hana Jakubčíková Sádlíková

V sobotu 29. února přivítá Pavilon skla v Klatovech vzácnou návštěvu ze severních Čech. Ředitelka sklářského muzea v Novém Boru Mgr. Petra Ajšmanová zde bude mít od 14 hodin přednášku pod názvem Sklářské rafinerie v Novém Boru a jejich produkce v secesním stylu. Zvána je široká veřejnost.

Foto: ilustrační foto Pavilon skla v Klatovech

Pozvánka na přednášku Mgr. Petry Ajšmanové - Sklářské rafinerie v Novém Boru a jejich produkce v secesním stylu

Článek

„V přednášce nás Petra Ajšmanová provede specifickým světem jemného přediva vzájemných obchodních a výrobních vztahů ve sklářství v oblasti Lužických hor a seznámí i s významem zdejší sklářské školy. Vzhledem k tomu, že přednáška je doprovodným programem aktuální výstavy pavilonu Secesní sklo z Nového Boru, tak se bude hovořit zejména o období kolem roku 1900 a o významných firmách a dílnách, které v Novém Boru v této době působily.

Výtvarně je novoborské secesní sklo v dekorech postaveno zejména na malbě, rytině, brusu či leptu. Je to jiná tvář českého secesního skla, než jakou mohou návštěvníci vidět ve stálé expozici pavilonu, kde je především sklo hutně dekorované přímo u sklářské pece. Ale jakkoliv si byly Lužické hory se Šumavou geograficky i výtvarně vzdálené, tak i mezi jihem a severem existovala pestrá škála vzájemných vztahů – šumavské sklárny dodávaly kvalitní polotovar pro severočeské rafinerie skla, severočeští zušlechťovatelé skla pracovali na Šumavě, skláři ze Šumavy pracovali v Novém Boru a existovala zde řada dalších podnikatelských a rodinných propojení," uvedla kurátorka PASKu PhDr. Jitka Lněničková.

Na přednášku naváže komentovaná prohlídka výstavy Secesní sklo z Nového Boru, protože právě Mgr. Petra Ajšmanová je zasvěcenou průvodkyní, která zájemce seznámí se specifickými technikami a jejich neobvyklými kombinacemi používanými v novoborských dílnách a také výtvarným pojetím novoborského secesního skla.

Výstava Secesní sklo z Nového Boru bude v Pavilonu skla v Klatovech k vidění do 13. dubna.

Reklama

Výběr článků