Hlavní obsah

Kino 70 je jen jedno

Novinky, Dana Ehlová

Padesát let na scéně, více než tři milióny návštěvníků, celková modernizace v závěru první dekády nového tisíciletí a k tomu samozřejmě velká spousta převážně krásných vzpomínek. To jsou nejdůležitější atributy Kina 70, dnes multifunkčního Společenského centra - Kino 70, v Dobrušce.

Foto: Dana Ehlová

Kinu v Dobrušce je padesát let.

Článek

Když bylo 6. března 1969 s velkou slávou za přítomnosti ministra kultury Miroslava Galušky otevřeno patnácté moderní kino v republice, nikdo nemohl předvídat, jak dlouho bude fungovat.

A ono přežilo politický převrat, zachytilo vývoj techniky, odolalo náporu domácích videí a stále je tu, navíc ve výborné kondici. Takže důvod k oslavě jako hrom!

A slavilo se opravdu ve velkém. Komponovaný večer s více než tříhodinovým nabitým programem sledovalo - jak jinak - zcela zaplněné hlediště a na místech čestných hostů starosta Petr Lžíčař, místostarosta Miroslav Sixta, hejtman Jiří Štěpán, Pavel Tomešek, znalec 70 mm projekce z Krnova, herci seriálu F. L. Věk Jan Bösser, Jindřich Hrubý (Františkové) a Eva Vosková (Márinka), filmový historik Pavel Taussig, majitel obrovské sbírky filmů Vítězslav Tichý, bývalí zaměstnanci kina i ti, kteří přispěli k jeho vybudování. Moderátorský mikrofon s elegancí ovládal Honza Dušek.      

Úvodní dokument nabídl nejen fotografie ze stavby, realizované za 2,5 miliónu korun v tehdy "populární" akci Z pomocí více než 13 tisíc brigádnických hodin, ale i zajímavé vzpomínky lidí, kteří se podíleli na výstavbě nebo měli možnost sledovat či zajišťovat provoz kina.

Následovala vítací sklíčka z dílny výtvarníka Karla Vlčka, dobový filmový zpravodaj z března 1969 na téma oslav MDŽ, z něhož možná mnohým naskakovala husí kůže. Došlo i na část povídky Poslední golem režiséra Jiřího Brdečky z filmu Pražské noci, prvního promítaného titulu v dobrušském kině nebo na dokument z cyklu Pokračování příště jako vzpomínka na seriál F. L. Věk a 250. výročí narození F. Vl. Heka.

Zatímco Jiří Mach promluvil o nejznámější dobrušské osobnosti, Pavel Taussig doprovodil obě projekce pohledem filmového historika. Vzpomínala také trojice herců - zejména Jindřichu Hrubému a Evě Voskové (Jan Bösser měl v době natáčení pouhých sedm let) se stalo opravdovou ctí a celoživotním zážitkem, že je režisér František Filip obsadil do svého projektu. Natáčení za účasti naprosto mimořádných hereckých osobností probíhalo ve výjimečné atmosféře, umocněné dobou, ve které seriál F. L. Věk vznikal.

Nadílku vzpomínek okořenily filmové melodie v podání ženského sboru Vlasta a vystoupení zpěváka Tomáše Bartoše, stejně jako výstava dokumentů a historické techniky v malém sále a foyer.

Je určitě zbytečné vyjmenovávat všechny body bohatého programu: Kdo přišel - viděl sám. 

Dobrušské kino tedy 5. března vykročilo vstříc dalším letům a projektům ve společnosti věrných diváků, kteří ho po celou dobu podporovali a kteří s ním letos oslavili i jeho abrahámoviny.

Za všechny přítomné dejme slovo jednomu z hostů, hejtmanovi Královéhradeckého kraje Jiřímu Štěpánovi, jenž v úvodní zdravici směrem k plně obsazenému hledišti trefně poznamenal: „Každé město se chlubí několika institucemi. Dobruška rozhodně rodným domkem F. L. Heka, několika kostely, pivovarem, několika hospodami, ale KINO 70 JE JEN JEDNO. Takže krásné narozeniny! Díky všem předkům, kteří se podíleli na výstavbě a udržování. A do další padesátky všechno nejlepší.”

Výběr článků

Načítám