Článek
Přípravy pouti jdou do finiše, atrakce pomáhají stavět padesátitunové jeřáby. Veškerá zařízení a elektroinstalace ještě naposledy prohlíží obsluha.
„Vypukne to v sobotu 2. března, doufáme, že návštěva bude dobrá, také záleží na počasí. Atrakce jsou k vidění nejen domácí, máme tu i Italy, Holanďany, Slováky, Poláky, je na co se těšit. Od kolotočů pro nejmenší po adrenalinové zážitky na horské dráze, boosteru, kamikadze, jumpingu nebo 50metrovém rameni s vrtulí, na kterém se točíte všemi směry,“ informoval pořadatel pouti Václav Kočka.
Pouť potrvá do 21. dubna, v pondělí je zavřeno, ve všední dny otevřeno od 14 do 21 hodin, víkendy a Velikonoce 10-22 hodin, vstupné 25 korun, snížené 10. Atrakce od 40 za dětský vláček, kolem 200 Kč za superzážitky. Při Dni pro zdravotně postižené děti a děti z azylových a dětských domovů je přístup zdarma po předložení patřičného dokladu - ZTP, ZP...
Matěje vylosovali ke Kristovi jako náhradníka místo Jidáše
Svatý Matěj má atribut (znamení, které ho v ikonografii identifikuje) sekeru, s níž byl údajně popraven. Se sekerou je spojováno i jaro - rčení praví: Svatý Matěj ledy láme. Jeho svátek je předzvěstí jara. Je patronem a přímluvcem řezníků, cukrářů, kovářů, stavařů a krejčích. Modlitby k němu mají odvrátit neplodnost, neštovice nebo černý kašel.
Různě slaví jeho narození východní a západní církve. Katolíci jej přesunuli v roce 1970 ze 24. ledna na 14. května, ve východních církvích 9. srpna. Po smrti Jidáše hledali apoštolové jeho nástupce: Vybrali tedy dva, Josefa jménem Barabas, zvaného Justus, a Matěje. Poté se modlili: "Ty, Pane, znáš srdce všech lidí; ukaž, koho z těch dvou sis vyvolil, aby převzal místo v této apoštolské službě, kterou Jidáš opustil a odešel tam, kam patří." Los padl na Matěje a tak byl připojen k jedenácti apoštolům.
Matěj, nebo i Matyáš zemřel snad v roce 69, možná v Jeruzalémě, možná v Gruzii/Kolchidě. Ostatky jsou pochovány v Trevíru, nebo také v Gruzii.
Pražský kostelík svatého Matěje v Šáreckém údolí vznikl údajně v místě, kde měli být pochováni muži z Bivojovy družiny, které měla podle českých pověstí pobít Vlastina ženská divojednotka. Místo střežil medvěd, který napadl zde odpočívajícího knížete Boleslava II. Zachránil ho jakýsi Matěj, svatému Matěji nechal panovník vystavět v pokoře kostelík. Zmínka o svatostánku je ale až z roku 1404, nakonec byl zbořen a nahrazen současným, několikrát přestavovaným.
Matěj zřejmě sekeru neuměl používat, kostel byl mnohokrát vyloupen. První pouť je zaznamenána v roce 1595, v období Bílé hory jich pár neproběhlo, návštěvnost se stále zvyšovala. Kvůli stísněnému prostoru se přestěhovala do centra Dejvic.
V roce 1928 natočil režisér Josef Kokeisl film U svatého Matěje, když se slunko zasměje s dodnes známou písničkou Karla Hašlera U svatého Matěje.