Hlavní obsah

Hudební festival Antonína Dvořáka ve znamení souznění Východu a Západu

Novinky, Tomáš Kopečný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve dnech od 29. dubna do 4. června se koná v pořadí již 47. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Příbram a jeho okolí čeká devět koncertů s mottem „Antonín Dvořák očima VÝCHODU“.

Foto: Hudební festival Antonína Dvořáka

Slavnostní zahájení Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami ozdobil svým vystoupení operní pěvec Adam Plachetka.

Článek

Ve světové premiéře zazní skladba indického charakteru inspirovaná Novosvětskou symfonií. 

„Každoročně si prostřednictvím festivalu spolu s dalšími významnými skladateli připomínáme dílo Antonína Dvořáka, který si díky dlouholetým letním pobytům ve Vysoké vytvořil s naším krajem silné pouto. Letošní dramaturgii jsme vsadili do kontextu vztahu východních kultur s Dvořákovou tvorbou. Hledáme spojitosti především s indickými kompozičními strukturami a necháme se jimi vzájemně inspirovat,“ vysvětlila ředitelka festivalu Albína Houšková. 

„Budeme svědky světové premiéry díla anglického skladatele indického původu Jonathana Mayera s názvem Hiawatha's Song, která navazuje na melodickou linii Novosvětské symfonie a byla vytvořena speciálně pro náš festival. Obě skladby zazní na závěrečném koncertu, jejich provedení se zhostí Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuri. Symfonický zvuk obohatí tradiční indický nástroj sitar, na který zahraje sám autor skladby,“ doplnila Houšková.

Všechny koncerty letošního ročníku spojuje motto „Antonín Dvořák očima Východu“. Diváci budou mít možnost seznámit se se skladbami Antonína Dvořáka v podání čínské sopranistky Xianyu Yuege, indického dirigenta Debashish Chaudhuri, čínského violisty Minlang Yu či slovenského Mucha Quartetu. Motto festivalu však umožňuje i druhý výklad a dává prostor vycházejícím hvězdám stojícím na startu své mezinárodní kariéry. Představí se Julie Svěcená, Václav Mácha, Hedvika Mousa Bacha a další. 

„Festival nabídne výjimečné zážitky, například zahajovací recitál nejvýraznější osobnosti české operní scény Adama Plachetky, hudební projekt Antonín Dvořák v duchovním souznění Východu a Západu doplněný o indický tanec kathak, vystoupení Kühnova dětského sboru či se publikum může těšit na originální úpravy mistrových skladeb pro dvě harfy (Hedvika Mousa Bacha a Kamila Jouzová) či pro housle a kytaru (Duo Teres – Lucia Kopsová, Tomáš Honěk),“ uvedla programová ředitelka festivalu.

Součástí festivalu budou rovněž doprovodné akce věnované dětskému divákovi. Žáci základních škol mohou navštívit operu Jiřího Pauera Žvanivý slimejš v podání Divadla J. K. Tyla v Plzni. Pro všechny děti i dospělé je určen program Open air, jehož součástí bude vystoupení orchestru studentů příbramského gymnázia „GymBand“ a proběhne premiéra pohádky Čert a Káča aneb Jak šly noty do pekla na motivy opery Antonína Dvořáka. Inscenace vznikla speciálně pro Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram.

Již tradičně se návštěvníci festivalu podívají do Divadla A. Dvořáka, Kostela sv. Jakuba a Galerie Františka Drtikola. V letošním roce se koncertní prostory rozrostou o dva nové sály v Památníku Antonína Dvořáka v novorenesančním zámečku ve Vysoké u Příbrami a na Zámku Březnice. 

Reklama

Výběr článků

Načítám