Hlavní obsah

Finové oslavovali zlaté medaile hokejistů

17. 5. 2011, 17:03
Novinky, Marie Ježová

V neděli 15. května bojovalo Finsko proti Švédsku o zlatou medaili. Nakonec finští Leijonat (Lvi) vyhráli nad Švédskem 6:1. Naposledy se se Švédskem potkali ve finále v roce 1995. Tehdy Finsko vyhrálo 4:1. Již v noci po výherním zápase, mnoho fanoušků slavilo v různých barech až do ranních hodin.

Foto: Marie Ježová
Článek

Finští hokejisté se konečně dočkali a podruhé v historii mohli slavit zlatou medaili z MS v ledním hokeji. Šestnáct let museli čekat, aby znovu prožili pocit vítězství. A fanoušci jim přišli v pondělí večer poděkovat. Téměř 100 000 lidí přišlo na helsinské Kauppatori a okolí, kde se konala velkolepá oslava.

Již od 16 hodin byla v ulicích Eteläranta - Eteläesplanadi - Pohjoisesplanadi - Katariinankatu – Helenankatu kontrolována doprava. V tramvajové a autobusové dopravě platily do skončení oslav výjimečné jízdní řády.

Na Kauppatori bylo postaveno pódium, kde později vystoupili někteří zástupci finské hudební scény. Začátek oslav byl sice stanoven na 19. hodinu, ale už několik hodin před začátkem zde bylo plno.

Někteří odvážlivci stáli i na parapetech domů nebo na veřejném osvětlení. Kolem nebylo vidět nic jiného než bílomodré vlajky a náměstím se ozývalo Kiitos Leijonat! (Děkujeme, Lvové!), Suomi, Suomi! atd. Přenos z oslav vysílaly dvě hlavní finské stanice YLE2 a MTV3.

Po 20 hodině se konečně fanoušci dočkali a finští hokejisté dorazili na Kauppatori. Když všichni vystoupili na pódium a poděkovali fanouškům, přišla chvíle na finskou hymnu. Kdo zde nesměl chybět, byla Tarja Halonen, prezidentka Finska. Ta poděkovala hokejistům a poté pozvedla pohár nad hlavu.

Nakonec si hokejisté ještě zazpívali pár písniček spolu s fanoušky a pak se rozloučili. Pro fanoušky to ale ještě nekončilo. Někteří šli slavit dále.

Příští MS v ledním hokeji pro rok 2012 se bude konat od 4. do 20. května v Helsinkách. Obhájí Leijonat první místo, tentokrát na domácí půdě?

Ostatní foto najdete zde

Reklama

Výběr článků