Článek
Historie Fakulty bezpečnostního inženýrství se váže k roku 1968, kdy na VŠB Ostrava vznikl první samostatný studijní obor Technika požární ochrany a bezpečnostního průmyslu.
Samostatná fakulta FBI pak vznikla k 1. srpnu 2002. Její otevření reagovalo na narůstající požadavky praxe na přípravu vysokoškolsky vzdělaných odborníků v oblasti bezpečnostního inženýrství a související vědeckou a výzkumnou činnost.
Absolventi a současní studenti univerzity třetího věku se sešli v přednáškovém sále nově rekonstruovaného pavilonu D Fakulty bezpečnostního inženýrství (FBI) Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), kde profesor Aleš Dudáček informoval o stavbě.
Celková rekonstrukce pavilonu D a novostavba pavilonu F byly zahájeny podle projektu 1. prosince 2011 a projekt byl ukončen k 31. srpnu 2015. Celkové náklady na projekt byly 148 miliónů korun. Příspěvek z EU tvoří 85 procent způsobilých nákladů a 15 procent financuje státní rozpočet.
Stavební část zajistila firma HOCHTIEF CZ, a. s., laboratorní nábytek MERCI, s. r. o, kancelářský nábytek PROFIL NÁBYTEK, a. s.
V pavilonu D je 6 učeben pro 40 posluchačů, přednáškový sál pro 80 posluchačů, 4 laboratoře, pracovny pro doktorandy, pracovny pro akademické a vědecko-výzkumné pracovníky a poměrně rozměrný foyer pro studenty.
V pavilonu F je těžká halová laboratoř, ve které se dělají SBI (Single Burning Item) testy, výbuchové autoklávy a je zde umístěn elektromechanický trhací stroj. Dále 8 klasických laboratoří. V obou pavilonech jsou laboratoře vybaveny špičkovou technikou, ve kterých se připravují studenti čtyř kateder: požární ochrany, ochrany obyvatel, bezpečnosti práce a procesů, bezpečnostních služeb.
Po odborném výkladu se zájemci o prohlídku vydali ve třech skupinách na prohlídku oběma pavilony. Navštívili špičkově vybavené laboratoře. Atraktivní byla balistická laboratoř, kde se studenti seznamují s balistickou linkou, která umožňuje měřit rychlost střely nebo zkoumat materiál, kterým střela prochází.
V těžké laboratoři byly tři výbuchové autoklávy, ve kterých se stanovují výbuchové parametry hořlavých látek. Vedle laboratoře SBI - testu zde byl také trhací stroj, kterým se měří mechanické zkoušky materiálu a to jak za studena, tak za tepla, které napodobují teplotu při požáru.
V laboratoři bezpečnostní ochrany jsou bezpečnostní rámy a další pomůcky k zajištění bezpečnosti především na letištích, ale také na soudech a jiných veřejných místech. Byl předveden rentgen, kterým prochází kufry a je schopen odhalit zbraně nebo nebezpečné materiály.
Podle profesora Aleše Dudáčka je fakulta nyní vybavena tak, aby studenti měli co nejlepší podmínky k zisku teoretických znalostí a praktických dovedností.