Článek
Ojedinělé zařízení svého typu nejen ve městě, ale i v jeho širokém okolí nabízí komplexní rehabilitační léčbu čtyřiceti dětem předškolního věku.
Práce v hodnotě 8,8 milionu korun s DPH byly financovány z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava (MNO) a z Fondu životního prostředí statutárního města Ostravy. Zahradu upravila společnost Strommy Company. Ve Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava je aktuálně 668 milionů korun.
„V roce 2019 jsme zrekonstruovali objekt stacionáře a teď k němu přidáváme kompletně upravenou zahradu. Její předchozí uspořádání už nevyhovovalo potřebám dětských klientů, proto bylo navrženo nové, které podpoří rozvoj dětí a zároveň zpříjemní pobyt venku. Odborníci, kteří se o malé pacienty starají, využívají všechny dostupné terapeutické metody. Zmodernizovaný objekt i zahrada, jim v tom budou pomáhat,” uvedl ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig.
Nevhodný povrch zpevněných ploch z asfaltu byl nahrazen litou pryží a doplněn zámkovou dlažbou. Provedena byla terénní modelace, osazen nový mobiliář a obnovena zeleň.
Na zahradě jsou nové balanční, točící se a zábavné herní prvky - pružinová houpadla, protáčedla, trampolína, spinner nebo kolotoč. Pro radost a uklidnění byly v zahradě vysázeny kvetoucí stromy a vznikly zde i květinové a bylinkové záhony. Zahrada byla upravena podle projektové dokumentace krajinářské architektky Magdy Cigánkové Fialové z roku 2018.
„Nově zrekonstruovaná zahrada navazuje na upravené vnitřní prostory stacionáře a zvětšuje tak terapeutický a herní prostor pro naše malé klienty denního pobytu. Terapeuti a ošetřovatelský personál díky tomuto prostoru umožní handicapovanému dítěti v hlídaném, nerizikovém prostředí zažít a procítit díky multifunkčním, senzorickým a labilizačním prvkům mobiliáře zahrady zábavu a pohybové aktivity svých zdravých vrstevníků,” řekla primářka Dětského rehabilitačního stacionáře Jana Robenková.
Předpokládá se, že zahradu bude využívat také Mateřská škola Ukrajinská a dojde tak k rozšíření vzájemných kontaktů mezi dětmi obou zařízení.
„Zahrada slouží klientům Dětského rehabilitačního stacionáře, dětem ve věku od 1 roku do 7 let, nejčastěji s diagnózou nejrůznějších forem dětské mozkové obrny a s tím souvisejících poruch smyslového vnímání, poruch prostorového vnímání, epilepsie, zrakových vad atd.,” dodala Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Městské nemocnice Ostrava.
Nově zbudovaná zahrada Dětského rehabilitačního stacionáře Městské nemocnice Ostrava
Část zahrady a jejího vybavení.
Protáčedla
Hrazdičky a chodník s různým povrchem.
Další rehabilitační a sportovní prvky, včetně zapuštěné trampolínky.