Hlavní obsah

Den vědy s křišťálovou koulí politoložky Vladimíry Dvořákové

28. 11. 2010, 8:45
Novinky, Petr Skála

Areál Vysoké školy ekonomické v Praze poslední listopadový pátek patřil Dnu vědy s bohatým programem přednášek vědců z pěti pražských vysokých škol. K vidění byly ještě prezentace u stánků pořadatelské VŠE, dále České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy, ČVUT a Vysoké školy chemicko-technologické

Foto: Petr Skála

Na přednášku:"Předvolební analýzy – věda nebo věštění z křišťálové koule?" si přednášející Vladimíra Dvořáková skutečně přinesla křišťálovou kouli

Článek

Na šestihodinový blok přednášek nominovaly řečníky všechny školy a bylo co poslouchat. Tak například profesor Jaroslav Petr z ČZU udělal posluchačům  krátkou exkurzi do oplození savců a pokusil se uvést na pravou míru nejoblíbenější omyly, které se o tomto zázraku přírody tradují.

Děkan Dopravní fakulty ČVUT profesor Miroslav Svítek v rámci prezentace shrnul  základní principy družicové navigace spolu s aplikacemi podle požadavku na spolehlivost a bezpečnost. Na videu pak předvedl, jak pomocí těchto vymožeností zaparkuje námořní loď v přístavu.

Profesorka VŠE Vladimíra Dvořáková se po své přednášce nejdéle rozhovořila po dotazu z publika, jak vnímá poznámky politiků, jako byla ta před lety od tehdejšího premiéra Václava Klause, který na její názor reagoval ostře: "Vy docentka na vysoké škole, kde já jsem profesorem, si dovolíte tvrdit, že...!" 

"U politiků je možné zaznamenat určité neodhadnutelné obraty v jejich chování směrem ke svým soupeřům od agresivních až k přátelským," prozradila jedna z deseti přednášejících na Dnu vědy, profesorka Dvořáková, po své přednášce, ke které si přinesla jako rekvizitu skutečnou křišťálovou kouli. 

Docent Jaroslav Červený z Lesnické a dřevařské fakulty ČZU vysvětlil, že některá lesní zvěř má šestý smysl a to magnetickou orientaci v prostoru, neboť si ulehá ke spánku ve směru magnetického severu na severní a k jihu na jižní polokouli. 

"Kde jinde bych ochutnala zmrzlinu připravenou přímo zde ve škole a zmraženou zkapalněným  dusíkem," prohlásila na Dnu vědy Michaela z domácí VŠE  v hale před aulou,kde probíhal další program. Zmrzlina se rozdávala například  u stánku VŠCHT, ale u stánku ČVUT byl k vidění záznam pozorování vedlejších jevů řidičem  motocyklu.

Planograf V07, který umožňuje analýzu chůze člověka, měření rozložení tlaku na plošce chodidla a měření stability, představili zase vědci z Technické fakulty ČZU. Hodně informací se návštěvníci dozvěděli i u stánku Národní technické knihovny, NTM a rozhlasu Leonardo.

Výběr článků