Hlavní obsah

Český ráj vymyslel Neruda, kdo Drábské světničky, nevíme

Novinky, Vratislav Konečný

Bizarní útvary skalních měst přímo vybízely k jejich kolonizaci a opevňování. Snadno bránitelné, většinou těžko dobyvatelné, co více si mohli obyvatelé přát. Přitom měli přehled po krajině. Pojem Český ráj údajně pochází od Jana Nerudy, který se léčil v roce 1876 v tehdejších lázních Sedmihorky.

Foto: Vratislav Konečný
Článek

Na náhorní planině Hrada u vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště najdete zbytky opevněného sídla. Skály byly osídleny již někdy v mladší době kamenné, tedy v rozmezí před  5500  až 8000 lety. Z té doby pocházejí první nálezy.

Když se vyšplháte po spoustě schůdků úzkými průrvami na výhledovou plošinu, pochopíte, proč se zde opevňovalo. Začalo se zřejmě v husitských válkách - příznivci kalicha  měli v kraji velmi silné zázemí, nedaleký Valečov byl jejich základnou.

Drábské světničky, názvoslovná hádanka 

Vznik světniček se spojuje s vypálením kláštera Hradiště rozvášněnými kališníky. Nález ve skále vytesané svatyně, která je katolického typu, ale napovídá spíše tomu, že tu bratry páně Žižky zrovna v lásce neměli. Možná to byla předsunutá protihusitská základna. Ve skalách najdete zbytky osmnácti světniček buď zcela, nebo částečně vytesaných do pískovcové skály. Jsou tu i zřetelné stopy po sedmi dřevěných stavbách, šest mostů spojovalo jednotlivá skaliska.  

Otvory po zapuštěných trámech dokazují, že Drábské světničky chránila palisáda. Rekonstrukci sídla uvidíte při návštěvě mnichovohradišťského muzea.

Proč se komůrkám říká drábské je záhadou, neexistuje žádný písemný doklad. Z plošiny je hezký výhled, pokud vám nevadí přeurbanizovaná krajina, pak už se o českém ráji moc mluvit nedá.

Skalní hrad je jedním z nejnavštěvovanějších míst v okolí. Bohužel měkký pískovec trpí nejen povětrnostními vlivy, ale také botami návštěvníků. Za pár desetiletí asi Drábárny ucouráme.    

Související témata:

Výběr článků

Načítám