Článek
Studenti politologie z předposledních ročníků Česko-anglického gymnázia a jejich partneři z gymnázia v hornorakouském Hagenbergu zpracovávali nejrůznější témata týkající se současnosti, ale i minulosti ve vzájemných vztazích obou zemí.
Výrazným oživením a zároveň přínosem pro studenty byl zejména fakt, že podklady pro své prezentace získávali z nejrůznějších autentických zdrojů, jako např. z rozhovorů s odborníky na danou problematiku, ale i s osobami z řad laické veřejnost. Díky pohledu obou stran si mohli účastníci konference udělat bližší představu o tom, jak o nás smýšlí Rakušané, či jak o Rakušanech smýšlíme naopak my.
Hlavním komunikačním jazykem projektu byla angličtina, ale zazněly i čeština a němčina, neboť čeština se vyučuje jako cizí jazyk na rakouské škole a má výraznou oporu v profesorce Naděždě Salmhoferové, která výuku na tamním gymnáziu vede.
Na začátku konference byl přivítán vzácný host Christian Autengruber, první tajemník rakouského velvyslanectví v Praze, který se podělil o své zkušenosti z diplomacie a zároveň nastínil problematiku česko-rakouských vztahů. Pan Autengruber též zmínil velmi diskutované téma týkající se Benešových dekretů a názory na ně z českého i rakouského úhlu pohledu. Studenti se ho též tázali na ekonomické otázky týkající se např. energetiky či zavedení eura v ČR.
Na závěr se všichni přítomní účastníci shodli, že eTwinningová konference pro ně znamenala jak osobní, tak i odborný přínos. "Čím více o sobě víme, tím větší máme pochopení pro odlišnosti druhých, protože jinakost nechápeme jako překážku, nýbrž jako novou kvalitu poznání," zdůraznila organizátorka akce Mgr. Štěpánka Kloudová.