Článek
„Doposud mohli v Česku pracovat pouze ti, kteří dokončili povinnou školní docházku a dovršili patnáct let věku. Výjimkou byly jen práce v oblasti umění, kultury, reklamy nebo sportu,“ okomentovala Jana Jáčová ze společnosti UOL Účetnictví s tím, že minimální mzda pro mladistvé, stejně jako pro dospělé, v letošním roce činí 124,40 koruny za hodinu.
Pouze o prázdninách
Jak už bylo zmíněno, novinka se dotkne mladých lidí od čtrnácti let. Ale nejen jich. „Nově bude umožněno vykonávat letní brigádu i patnáctiletým, šestnáctiletým a sedmnáctiletým, kteří nemají ukončenou povinnou školní docházku,“ uvedlo na svém webu ministerstvo práce a sociálních věcí.
Práce pro čtrnáctileté přitom bude moci probíhat pouze o letních prázdninách. „Letos jde o časové období od 28. června do 31. srpna,“ konstatovalo ministerstvo.
Omezený počet hodin
Další omezení spočívá v množství hodin, jež mohou čtrnáctiletí nebo starší mladiství, kteří ještě neukončili základku, odpracovat. Maximálně to bude 35 hodin týdně, respektive sedm hodin denně.
Patnáctiletí s ukončenou základní školou mají povoleno pracovat až osm hodin denně, tedy čtyřicet hodin týdně.
Zákaz noční práce
„Zakázána je práce přesčas, noční směny a práce mezi 20. a 22. hodinou. Platí pro ně i přísnější pravidla týkající se pracovní doby a odpočinku,“ upozornila Anna Kevorkyan z portálu JenPráce.cz.
Zaměstnanci mladší patnácti let nebo ti, kteří jsou ještě na základní škole, budou muset dodržovat nepřetržitý odpočinek v délce alespoň čtrnácti hodin během každých 24 hodin. Patnáctiletí s ukončenou základní školou mají nárok na dvanáct hodin.
Rodiče musejí souhlasit
Podmínkou brigády bude písemný souhlas zákonného zástupce, tedy převážně rodičů nebo třeba pěstounů. Ten nemá předepsanou formu, lze ho napsat podle svého uvážení.
Jen lehké práce
Čtrnáctiletí brigádníci budou smět vykonávat pouze lehké práce zařazené do první kategorie podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jedná se například o činnost táborových vedoucích, animátorů, pomocných sil v cukrárně, kavárně či obecně v pohostinství. Nikoliv ale tam, kde dochází k převážnému prodeji alkoholických nápojů.
Dále se jedná o ruční mytí vozidel, pomocné práce v administrativě, plánování schůzek, doručování listovních zásilek a lehkých balíčků, obsluhu kina a prodej vstupenek, správu sociálních médií a webů, překladatelství, soukromé doučování, uklízecí a pomocné práce v domácnostech, provádění průzkumů, grafiku a výtvarnictví v multimédiích a podobně. „Nepřípustná je obsluha v nočním podniku nebo manuální práce takového charakteru, kdy může dojít k přetížení nezletilého,“ dodalo ministerstvo.
Vstupní prohlídka nutná
Mladí brigádníci také musejí absolvovat vstupní prohlídku u lékaře. „Taková prohlídka musí proběhnout u smluvního poskytovatele, nemůže být provedena ošetřujícím lékařem či pediatrem nezletilého,“ doplnil úřad.