Hlavní obsah

Bohumín je v třídění třetí nejlepší v Česku, má historicky první křišťálovou cenu

Novinky, Lucie Balcarová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čtyři keramické a jedna křišťálová popelnice, taková je sbírka prestižních ocenění, kterými se od letošního června pyšní město Bohumín. Z keramických popelnic, které Bohumín každoročně získává v soutěži Moravskoslezského kraje o nejlepší separaci odpadu, by už radnice mohla pomalu udělat výstavu.

Foto: Lucie Balcarová

V Bohumíně mají aktuálně přes 600 separačních nádob.

Článek

Vůbec poprvé se ale městu podařilo získat prestižní celorepublikové ocenění v křišťálovém provedení. Ve třídění skla, plastů a papíru je v Česku třetím nejlepším v hlavní kategorii měst nad deset tisíc obyvatel.

Bohumín se do celorepublikového klání obcí a měst O křišťálovou popelnici probojoval premiérově. A hned svou nominaci proměnil. Ze 65 finalistů, kteří postoupili do užšího výběru, obsadil třetí místo. Jména těch nejúspěšnějších soutěžících organizátoři odtajnili v polovině června v Hradci Králové.

„Přestože jsme každým rokem úspěšní v krajském měřítku a regionální keramickou popelnici už jsme přebírali čtyřikrát, takový skvělý výsledek v rámci celé České republiky jsme nečekali. A především kvůli našim obyvatelům nás nesmírně těší,“ kvitoval ocenění starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že pro drtivou většinu domácností je separace recyklovatelných materiálů samozřejmostí.

Právě proto mají obyvatelé města podle něj největší podíl na letošním úspěchu. Loni se ve městě vytřídilo 918 tun papíru, plastu a skla, o rok dříve 908 tun a v roce 2015 898 tun. Každý rok tedy počet separovaného odpadu roste o deset tun, což odpovídá například váze sklápěcí tatrovky.

„Stejně jako roste počet vytříděného odpadu, tak roste i počet stanovišť, kde lidé najdou barevné kontejnery na separaci. Během loňska přibyly na pěti místech, předloni na osmi místech. Aktuálně už jich máme 135,“ upozorňuje místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že při každé rekonstrukci veřejných ploch kolem bytových domů město buduje separační hnízda, aby lidé nemuseli chodit se tříděným odpadem daleko. Postupně se ve městě také vylepšuje přístup ke kontejnerům položením dlažby.

Vyhlašovatelem soutěže O křišťálovou popelnici byla obalová společnost Eko-kom a zapojit se z celého Česka mohlo 6 123 obcí a měst, které s ní spolupracují. Nehodnotila se však jen prostá statistika vytříděného odpadu, ale také hustota sběrné sítě, poměr směsného a tříděného odpadu nebo další doplňkové způsoby sběru.

V kategorii malých obcí do tisíce obyvatel se nakonec z prvního místa radoval Boží Dar a do deseti tisíc Týniště nad Orlicí. V hlavní kategorii měst nad deset tisíc obyvatel obsadila první příčku Litomyšl, druhou Písek a pomyslný bronz „vytřídil“ právě Bohumín.

Reklama

Výběr článků

Načítám