Hlavní obsah

Bezdomovci občas nabízenou pomoc odmítají, setkávají se s tím i ve Frýdku-Místku

Novinky, Jana Matějíková

Strážníci městské policie zaznamenávají čím dál častěji stížnosti na osoby bez přístřeší. Problematika bezdomovectví je ale složitější, než by se mohlo zdát. Ne vždy lze proti bezdomovcům zakročit a ne vždy jim lze pomoci, zvláště pak, když nabízenou pomoc odmítnou.

Foto: Jana Matějíková

bezdomovci při úklidu lokality, kde přebývají

Článek

Někteří obyvatelé si na bezdomovce stěžují, kontaktují městkou policii a občas jsou zklamaní z toho, že proti bezdomovcům nebylo zakročeno tak, jak očekávali.

„Je třeba si uvědomit, že na bezdomovce se vztahují stejné zákony, jako na každého jiného člověka, tudíž lze zakročit jen v případě, že porušuje veřejný pořádek, tj. znečišťuje okolí nebo požívá alkoholické nápoje v místech, kde je to zakázáno, když páchá přestupky proti občanskému soužití, tedy někoho uráží nebo fyzicky napadá, nebo když páchá přestupky proti majetku, tedy krade nebo cizí majetek poškozuje. Pokud tak nekoná, pak jej nelze trestat ani vykázat z místa, kde se pohybuje a už vůbec ho nelze naložit bezdůvodně do policejního vozu a zavézt ho někam za město, jak by si mnozí spoluobčané přáli,“ řekl náměstek primátora a velitel městské policie Michal Pobucký.

Za popisované přestupky, jak dodal, lze obecně uložit pouze napomenutí nebo pokutu, takže za uvedené prohřešky jsou bezdomovci, kteří jsou často bez finančních prostředků, téměř nepostižitelní.

Město se snaží s bezdomovectvím bojovat, ale není to jednoduché. Bezdomovci jsou zvyklí žít ze dne na den. Neplánují, a tak se často stává, že získané peníze (sociální dávky, důchod, peníze ze sběru) téměř okamžitě utratí. Tito lidé se špatně orientují v sociálním systému, nemají v pořádku osobní doklady, často neplatí poplatky a stávají se dlužníky. Přesto lze těmto lidem pomoci, pokud ovšem o pomoc stojí a přijmou ji.

V terénu jsou denně sociální pracovnice magistrátu, které lidem bez přístřeší nabízejí základní i odborné sociální poradenství. „Často se ale setkáváme s tím, že bezdomovci nabízenou pomoc odmítají, vyhovuje jim dosavadní způsob života, nechtějí ho měnit. Odmítají podřídit se stanoveným podmínkám azylových domů či ubytoven. Překvapující mnohdy bývá fakt, že mnozí občané, kteří si zvolili dobrovolně život na ulici, mají příjmy, které by mohli využít na úhradu nákladů na bydlení,“ uvedl náměstek primátora Libor Koval.

„Právě v těchto dnech pracovníci odboru sociálních služeb nabízeli opakovaně pomoc se zajištěním bydlení, vyřízení potřebných dokladů, dávek pomoci v hmotné nouzi muži bez přístřeší, který je po oboustranné amputaci dolních končetin. Domluvili spolupráci s úřadem práce, vypsali tiskopisy s žádostmi o dávky pomoci v hmotné nouzi, zařídili bydlení na městské ubytovně, nachystali smlouvu o ubytování a v den, kdy mělo k přestěhování dojít, muž nabízenou pomoc odmítl a dodnes přespává venku. Pomocná ruka byla podána, nemůžeme ale nikoho nutit, aby ji přijal. Jsme nápomocni v řešení nepříznivé sociální situace, ale pouze u těch lidí, kteří ji chtějí řešit,“ nastínila případ z reality na ulici vedoucí odboru sociálních služeb Jarmila Kozlová. 

Lidé bez přístřeší mohou nalézt útočiště v Azylovém domě Slezské diakonie Bethel, loni město zprovoznilo Azylový dům pro matky s dětmi Sára a k dispozici jsou i další organizace, které mohou pomoci při řešení tíživé životní situace - Centrum nové naděje, Renarkon, Poradna pro ženy a dívky, Modrý kříž, Adra.

Ve Frýdku-Místku je podle odhadů streetworkerů na 150 osob bez přístřeší.  

Související témata:

Výběr článků

Načítám