Článek
Dohoda o nerostných surovinách, kterou minulý týden ve středu podepsal americký ministr financí Scott Bessent a ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková, dává Spojeným státům přednostní přístup k novým ukrajinským těžebním projektům a zakládá investiční fond, který může být během prvních deseti let využit k obnově země.
Navzdory pochybnostem některých ukrajinských poslanců o tom, zda jim vláda poskytla veškeré informace o dohodě, a výhradám vůči některým kompromisům nikdo z přítomných nehlasoval během čtvrtečního schvalování dohody proti, píše Reuters.
„Tento dokument není jen pouhou právní konstrukcí, je základem nového modelu spolupráce se stěžejním strategickým partnerem,“ uvedla k ratifikaci dohody Svyrydenková ve čtvrtek na síti X.
Ta také na čtvrtek brzy ráno svolala tiskovou konferenci, aby reagovala na obavy poslanců před hlasováním. Uvedla, že investiční fond by měl začít fungovat během několika týdnů a jeho úspěch bude záviset na míře zapojení Spojených států.
The Ukrainian Parliament has ratified the historic Economic Partnership Agreement between Ukraine and the United States.
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) May 8, 2025
This document is not merely a legal construct — it is the foundation of a new model of interaction with a key strategic partner. pic.twitter.com/pIkMG1gUVu
Doplňující přílohy, které upřesní detaily dohody, mají být zveřejněny později. Výsledky dohody se přitom nemusí projevit dříve než za deset let, upozorňuje Reuters.
Cesta k odblokování dodávek nových amerických zbraní?
Ukrajina dohodu vnímá také jako cestu k odblokování dodávek nových amerických zbraní, a to zejména systémů protivzdušné obrany Patriot. Konkrétní záruky v tomto směru však dohoda neposkytuje.
Dohoda byla předmětem dlouhého vyjednávání. K jejímu uzavření byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu ale sešlo kvůli emotivní roztržce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jeho viceprezidentem J. D. Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě.
Zelenskyj současnou verzi dohody už před týdnem označil za vyváženou a spravedlivou. Podle výzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie podporuje dohodu 47 procent Ukrajinců, dodává Reuters.