Článek
Podle ukrajinské prokuratury vzhledem ke stavu těla nebylo zatím možné určit bezprostřední příčinu smrti, pomoct s tím mají francouzští forenzní experti.
„Na těle oběti byly nalezeny četné známky mučení a špatného zacházení, zejména odřeniny a podlitiny na různých částech těla, zlomené žebro. Znalci také identifikovali možné známky použití elektrického proudu,“ citoval web Slidstvo ukrajinského prokurátora Jurije Bělousova s tím, že tato zranění byla způsobena ještě během ženina života.
„Tělo bylo převezeno zpět na Ukrajinu se známkami pitvy provedené v Rusku. Chybí několik vnitřních orgánů, včetně mozku, očních bulv a části průdušnice,“ popsal web Ukrajinska pravda s odvoláním na vyšetřovatele. „Mezinárodní forenzní patolog, s nímž jsme mluvili, se domnívá, že absence těchto orgánů může zakrývat důkazy o tom, že smrt byla způsobena škrcením nebo udušením,“ dodává server.
Roščynová, mezi přáteli známá jako „Vika“, od zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu připravovala reportáže pro ukrajinská média Hromadske, Ukrajinskou pravdu či redakci Rádia Svoboda. Psala mimo jiné o zmanipulovaných ruských referendech na okupovaných územích.
Poprvé ji ruská tajná služba FSB zadržela na ukrajinském území v březnu 2022, když odjížděla z okupovaného Berďjansku do Mariupolu. Věznitelé ji tehdy donutili nahrát video, na kterém mladá žena tvrdí, že jí ruská armáda zachránila život a že ji zadrželi kvůli fotografiím ruské armádní techniky v telefonu. Po deseti dnech ji propustili.

Roščynová na ruském propagandistickém videu po svém zadržení
Rodina ztratila spojení s Roščynovou 3. srpna 2023. Krátce předtím se novinářka vydala z Ukrajiny přes Polsko a Rusko na východ Ukrajiny.
Informace o tom, že ji zadržuje ruská tajná služba FSB, se objevila krátce poté, Moskva však na četné žádosti o informace nereagovala. Až loni v květnu ruské ministerstvo obrany otci Roščynové stručně potvrdilo, že se nachází v ruském zajetí.
Spoluvězni ji naposledy viděli loni v září
Její spoluvězni později řekli, že novinářka byla nejprve držena v Enerhodaru, poté v Melitopolu na okupovaných územích Ukrajiny, napsaly letos v březnu po společném investigativním pátrání weby Reportérů bez hranic, Slidstvo a Suspilne.
Spoluvězni tehdy také řekli, že Roščynová byla mučena a měla na těle bodná zranění. Kromě bodných ran byla podle nich mučena i elektrickým proudem. Postupem času začala novinářka rychle hubnout a odmítala jíst. Neustále prý trvala na tom, aby byla propuštěna, vyměněna jako válečná zajatkyně nebo deportována.
Spoluvězni popsali, že když místo navštívil ruský ombudsman, Roščynovou ukryli do zamčené místnosti na jiném patře. Novinářka byla podle těchto výpovědí naposledy spatřena 8. září 2024, kdy byla odvedena z cely na neznámé místo.
V říjnu 2024 ukrajinské úřady informovaly, že Roščynová v ruském zajetí zemřela. Krátce nato ukrajinská generální prokuratura oznámila, že vyšetřování zmizení Roščynové bylo překvalifikováno na válečný zločin a úmyslnou vraždu.