Článek
„Exkluzivní záběry z filmu ukázaly najednou dva námořní drony, které se od již známých útočných dronů Magura v5 výrazně liší v konstrukci. První z nich používá konvenční lodní motor s lopatkovými vrtulemi a může nést čtyři kontejnery s FPV drony připravenými ke startu,“ píše ukrajinský vojenský web Militarnyj.
„Nese 500 až 3000 kilogramů různých typů zbraní – vzdušných, hladinových, podvodních. Systém využívá nejnovější technologie v kombinaci s umělou inteligencí ve stylu NATO,“ cituje přitom komentář vojenské skupiny, která tento nosič používá.
Další nosič dronů, který je ve filmu zachycen na záběrech s nižší kvalitou, má jiný tvar trupu a je vybaven odpalovacím zařízením pro čtyři vzdušné drony.
„Pravděpodobně právě tato platforma byla opakovaně používána v operacích HUR k zasažení pobřeží dočasně okupovaného Krymu. V dubnu zasáhla několik ruských bojových člunů a protiletadlový systém Tor-M2 na pobřeží poloostrova,“ poznamenává Militarnyj.

Záběr ukrajinského bezpilotního plavidla
Oba systémy mají podle záběrů instalovány antény pro satelitní komunikaci Starlink, poznamenává server s tím, že to zvyšuje dosah námořních dronů. „Poprvé byla také předvedena řídicí stanice námořní platformy s operátorskou židlí a ovládacími prvky: kniplem a pákou pro regulaci rychlosti. Na kniplu se nachází několik tlačítek, z nichž jedno pravděpodobně ovládá naklánění přídě bezpilotního plavidla,“ komentuje server.

Řídicí stanice ukrajinských námořních dronů
Snímky z kamer dronu (denních i nočních) jsou podle něj přiváděny do brýlí rozšířené reality operátora a promítají se také na obrazovce za ním. Díky brýlím operátor podle webu vidí jeden panoramatický snímek z několika kamer. Kromě toho jsou v blízkém okolí vysílány snímky z termokamery v příďové a zadní kameře. Konstrukce nosičů dronů podle HUR umožňuje zasažení vzdušných, pozemních i námořních cílů.