Hlavní obsah

Trump odmítl prodat Ukrajině obranný systém. Neměli jste si začínat proti silnějšímu, vzkázal Zelenskému

4:41
4:41

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl ukrajinskou žádost o prodej deseti systémů protivzdušné obrany MIM-104 Patriot. Šéf Bílého domu místo toho ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému vzkázal, že si jeho země neměla začínat proti silnějšímu. V neděli dvě ruské rakety zasáhly Sumy, kde zabily 34 lidí. Systém Patriot je jedním z mála, které dokážou balistické rakety sestřelovat.

Foto: Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Článek

„On pořád kouká, kde by sehnal střely. Když ale začnete válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát. Nemůžete začít válku proti někomu, kdo je dvacetkrát větší, a doufat, že vám lidé dají nějaké střely,“ odpověděl Trump v pondělí na dotaz, jak se se staví k žádosti Zelenského o nákup dalších systémů Patriot. Byl položen na tiskové konferenci se salvadorským prezidentem.

Zcela pominul, že Ukrajina válku nezačala. V únoru 2022 na ni zaútočilo v plné síle Rusko, předtím v roce 2014 se ukrajinský Donbas stal terčem Ruskem iniciované a podporované vzpoury separatistů.

Zelenskyj v neděli v pořadu CBS 60 Minutes řekl, že chce od USA koupit dalších deset systémů protivzdušné obrany Patriot s antiraketami, který stojí cca 1,5 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard Kč) za kus. Tím Trumpovi vzal možný protiargument ohledně dotování ukrajinské obrany americkými daňovými poplatníky. Současně Zelenskyj vyzval evropské partnery, aby mu pomohli s financování nákupu zbraní od USA za celkem 50 miliard dolarů.

„Je tu systém Patriot a vy jich máte hodně a vy je také vyrábíte,“ vzkázal Zelenskyj Trumpovi. „Existuje několik kroků, jak chránit Ukrajinu. Prvním krokem je, že … jsme připraveni koupit nejméně deset systémů, aby chránily některá města, jenom civilisty, centra měst, kde se lidí shromažďují. My najdeme peníze a všechno zaplatíme,“ řekl CBS.

Spojené státy ale mají podle serveru The War Zone problémy s tím, že se stávajícími počty baterií Patriotů sotva vystačí, a to zejména kvůli potřebě rozmístit je na Blízkém východě. Současně je nutné jimi chránit území USA. Dodací doba je dlouhá. Vzhledem k množství objednávek, z nichž některé jsou od amerických ozbrojených sil, by to trvalo roky.

Variantou měla být licence

Zelenskyj proto navrhl i druhou variantu: „Známe potíže při objednávání systémů a střel a při vyjednávání jejich pořízení. Chceme licenci a informace o tom, jak dlouho by trvalo vyrobit kompletní systém, aby chránil naše nebe.“

Problémem s licenční výrobou systémů a střel je, že v nich jsou citlivé utajované technologie. NATO však už loni v lednu představilo plán, jak by se mohlo vyrobit tisíc střel pro systémy Patriot rozmístěné v Evropě, aby se posílila ochrana vzdušného prostoru evropských členských zemí NATO. Mělo by jít o dohodu mezi společnosti RTX (dříve Raytheon) a evropským konsorciem MBDA, podle níž by měl společný podnik COMLOG vyrábět vylepšenou starší variantu PAC-2 GEM-T, jež má zlepšené výkony proti balistickým raketám v poslední fázi letu před dopadem.

Ukrajina podle dostupných informací získala tři systémy Patriot z USA a z Německa. Počet dodaných střel není znám. Patrioty se ukázaly jako účinné pro ničení balistických raket Iskander a jejich aerobalistické varianty Kinžal, vypouštěné z letadel. Také se s jejich pomocí sestřelilo několik letadel.

Útok na Sumy

Při útoku na Sumy zemřelo 34 lidí. Rusové tvrdí, že útočili na shromáždění důstojníků nebo členů 117. brigády teritoriální obrany, na němž byli někteří vojáci vyznamenáváni. Mezi mrtvými má být zástupce velitele dělostřelecké brigády ve výslužbě. Zraněno bylo několik policistů.

I ruské ministerstvo však nepřímo přiznalo civilní oběti, když uvádělo, že Kyjev používá civilisty jako živé štíty. Tečem měla být zasedačka místního kongresového střediska. Zasažen však byl i trolejbus na ulici.

Výběr článků

Načítám