Hlavní obsah

Ruský nacionalista Dugin podal v ČR trestní oznámení na Černochovou. Zastupuje ho Vyvadil

4. 10. 2022, 17:35

Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Upozornil na to v úterý server Aktuálně.cz. Dugin ministryni obviňuje z podpory a propagace terorismu kvůli výrokům Černochové o smrti jeho dcery Darji Duginové při srpnovém atentátu. Oznámení podal Dugin prostřednictvím advokáta, bývalého senátora ČSSD Jiřího Vyvadila, který to oznámil ve své facebookové skupině Přátelé Ruska v ČR. Černochová uvedla na Twitteru, že ji trestní oznámení nechává klidnou a označila ho za „nesmyslné“.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Článek

Duginová, která spolu se svým otcem podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, zemřela letos 20. srpna po výbuchu auta, v němž jela. Podle ruských úřadů pod vozem explodovalo výbušné zařízení a ruská tajná služba FSB z atentátu obvinila ukrajinské zpravodajské služby. Černochová tehdy na Twitteru uvedla, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.

Podle Dugina svými výroky schvalovala česká ministryně teroristický čin, a spáchala tak zločin, za který hrozí až 12 let vězení.

„Česká republika je vázána četnými úmluvami o potírání terorismu, do jehož rámce jako jedna z nejobvyklejších forem nepochybně spadá vražda způsobená výbuchem auta, a je zřejmé, že podezřelá se plně ztotožňuje s motivy jeho pachatelů a podporuje je,“ píše Dugin v trestním oznámení.

„Trestní oznámení, byť nesmyslné, může podat každý. Vyvadil konečně dostal notičky z Kremlu, takže teď musí soudruhům dokázat, že jeho srdce bije stále věrně a oddaně pro (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uvedla Černochová na Twitteru. „Trestní oznámení mě tedy nechává zcela v klidu. Vlastizrádnost některých zaprodanců už méně,“ doplnila.

Podporujete terorismus, kritizuje ruský velvyslanec při OSN Černochovou

Zahraniční

Advokát Vyvadil v minulosti působil jako předseda Československé strany socialistické, byl poslancem a senátorem. Byl i poradcem někdejšího sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka nebo soudcem Nejvyššího správního soudu.

Je zakladatelem a správcem facebookové skupiny Přátelé Ruska v ČR, prostřednictvím které různí lidé šíří na sociální síti prokremelskou propagandu a dezinformace o válce na Ukrajině.

Ukrajinu zklamala papežova slova o Duginové. Kyjev si předvolal apoštolského nuncia

Zahraniční

Ultrakonzervativní filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska Dugin je některými zdroji považován za Putinova mentora. Dugin nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale přezdívá se mu „Putinův mozek“ nebo „Putinův Rasputin“. Podle BBC je považován za hlavního architekta ultranacionalistické ideologie, kterou vyznává mnoho lidí v Kremlu. Duginova dcera Darja byla pravou rukou svého otce. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu a podle BBC psala pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily z šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam.

Reklama

Výběr článků