Hlavní obsah

Rusko už utratilo za válku skoro dva biliony, čtvrtinu ročního rozpočtu

25. 11. 2022, 6:10 – Kyjev

Rusko za devět měsíců na přímých výdajích utratilo za válku na Ukrajině 82 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Tvrdí to ukrajinské vydání ekonomického časopisu Forbes. Částka vynaložená na konflikt představuje zhruba čtvrtinu příjmů loňského rozpočtu Ruska.

Foto: Reuters

Zničený dům v Charkově. Ilustrační foto

Článek

Příjmy Moskvy z prodeje surovin přitom kvůli sankcím klesají a válka se Kremlu dál prodražuje, píše Forbes. Podle jeho propočtů se letos na podzim válečné výdaje Ruska zdvojnásobily.

Boje Moskvu vyjdou nejméně na deset miliard dolarů (234 miliard korun) měsíčně. Výdaje vzrostly kvůli počtu vojáků, kteří se do bojů na Ukrajině nově zapojili po vyhlášené mobilizaci.

Nejobjemnější položkou v rozpočtu ruské armády, která tvoří asi třetinu výdajů, je podle Forbesu samotná technika.

Nejdražší jsou rakety, následují zbraně, munice nebo pohonné hmoty. Rusko vypálilo na Ukrajinu více než 4000 raket a průměrná cena jedné ruské rakety je tři miliony dolarů, uvádí server.

Další významné položky ruských výdajů jsou platy vojáků a pak také odškodné vyplácené pozůstalým po mrtvých vojácích i pro raněné v bojích.

Podle Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny zemřel v bojích od 24. října do 24. listopadu rekordní počet ruských vojáků, 17 470. 

To je ještě více než v prvním měsíci války. Celkové ruské ztráty jsou podle Ukrajinců přes 85 tisíc mužů. Moskva přiznává jen výrazně nižší ztráty.

Splňte naše požadavky, a utrpení obyvatel skončí, zní z Moskvy

Evropa

Reklama

Výběr článků