Článek
Režim protiteroristické operace byl zaveden nejprve v Brjanské oblasti, informovala ruská agentura TASS v pátek. Později uvedla, že začal platit také v Kurské a Bělgorodské oblasti. Rozhodl o tom šéf FSB Alexandr Bortnikov, který vede Národní protiteroristický výbor.
„Kyjevský režim podnikl bezprecedentní pokus o destabilizaci situace v řadě regionů naší země,“ uvedl Národní protiteroristický výbor.
Ukrajinská armáda tento týden pronikla na území Kurské oblasti a obsadila několik vesnic. V tomto regionu byla vyhlášena nouzová situace federálního charakteru, což znamená, že pro řešení problémů lze využít síly a prostředky z celého Ruska a že lze také uvolnit peníze z federálního rozpočtu pro platby občanům.
Sudža je naše, hlásí Ukrajinci před budovou s logem Gazpromu
Režim protiteroristické operace dává podle ruských zákonů úřadům možnost například dočasně přesunout obyvatelstvo, kontrolovat jeho telefonní hovory nebo omezit dopravu.
Bortnikov podle TASS rozhodl také o tom, že ve třech regionech sousedících s Ukrajinou budou organizovány „protiteroristické operace“. Jejich cílem je „eliminovat hrozbu teroristických činů, které páchají protivníkovy sabotážní a průzkumné skupiny“.
Kvůli vpádu ukrajinských jednotek do Kurské oblasti muselo své domovy opustit několik tisíc Rusů. Ruský prezident Vladimir Putin, který v únoru 2022 vyhlásil invazi na Ukrajinu, jim přislíbil 10 000 rublů (asi 2670 Kč) jako odškodné. Příhraniční města a vesnice v Bělgorodské oblasti jsou terčem ostřelování z ukrajinské strany, hlouběji ve vnitrozemí pak útočí drony.
Ruská armáda denně podniká proti Ukrajině útoky s nasazením různých druhů bojových prostředků. Zasahuje místa nejen u frontové linie, ale i hluboko ve vnitrozemí a působí Ukrajině lidské ztráty i obrovské materiální škody.