Hlavní obsah

Přes 120 států má teď povinnost Putina zatknout, říká expertka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu je bezprecedentní, protože směřuje na představitele stálého člena Rady bezpečnosti OSN, řekla vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Veronika Bílková.

Foto: ICC

Země, které ratifikovaly Římský statut Mezinárodního trestního soudu. Jsou vyznačeny modře

Článek

Rusku podle ní ze zatykače nevyplývají žádné povinnosti, více než 120 států ale má povinnost Putina zatknout.

ICC v pátek oznámil, že vydal zatykač na Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Bílková zmínila, že zatykač není veřejný. „Nevíme přesně, co v něm je, s odvoláním na ochranu práv svědků soud rozhodl, že text nezveřejní,“ vysvětlila.

Soud v Haagu vydal zatykač na Putina

Zahraniční

Nelze tak podle ní odhadovat, jak propracovanými důkazy trestní soud nyní disponuje. „Soud poprvé vydal zatykač na představitele jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN, což je opravdu bezprecedentní,“ uvedla. Soud aktuálně může dál sbírat důkazy a pokračovat v přípravných pracích, samotné řízení ale nemůže vést v nepřítomnosti Putina, doplnila Bílková.

Foto: Profimedia.cz

Veronika Bílková

Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo na zatykač sdělením, že „nemá žádný význam“ a že „vůči ICC nemá žádné závazky“. Soud uznává přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani Spojené státy.

„Rusku z toho nevyplývají žádné povinnosti, nicméně pokud by Putin vycestoval do nějaké země, která je stranou Římského statutu, tak by ten stát byl povinen ho zatknout bez ohledu na personální imunity. Čili omezuje se mu počet zemí, kam se může vypravit,“ doplnila Bílková. Na základě Římského statutu mezinárodní soud vznikl.

Po zatčení by následovalo vydání do Haagu. „Reálně nelze očekávat, že by se do některé této země (Putin) vypravil,“ uvedla Bílková. Situaci srovnala se zatykačem ICC na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra z března 2009. „Je to důležitý signál, dostal se na listinu mezinárodně hledaných osob podezřelých ze spáchání závažného zločinu,“ vysvětlila.

Evropský parlament chce speciální tribunál pro ruské zločiny. Dva Češi byli proti

Válka na Ukrajině

Česko vydání zatykače vítá

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) Novinkám sdělil, že krok haagského tribunálu vítá. „Putin je bezpochyby odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese a má stát před soudem. Velmi vítáme, že ICC k tomuto kroku přistoupil, a oceňujeme, že to zvládl v tak krátké době,“ uvedl šéf české diplomacie.

K zatykači se vyjádřilo i americké ministertvo zahraničí, ač tato země Římský statut neratifikovala. „Washington již sám za sebe došel k závěru, že Rusko se válečných zločinů dopustilo, ale ICC je nezávislou institucí a dělá svá vlastní rozhodnutí,“ napsal Reuters v emailovém prohlášení mluvčí amerického ministerstva.

Reklama

Výběr článků

Načítám