Hlavní obsah

Okupovaný jih Ukrajiny je bez vody

4:58
4:58

Poslechněte si tento článek

Za kritickou označil o víkendu situaci s dodávkami pitné vody v okupované Doněcké oblasti předseda proruské vlády samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Andrej Čortkov. V mnoha obcích dostávají obyvatelé vodu jen jednou za dva až tři dny. Velmi špatná je situace v Mariupolu, v Čysťakove, ale také v okupovaném Berďansku v Záporožské oblasti. Důvodem je sucho a poškozená infrastruktura, kterou využívají vojáci jako kryty.

Foto: Profimedia.cz

Vodu dovážejí dobrovolníci. Záběr je z Kurachove

Článek

„Operační štáb se rozhodl změnit harmonogramy dodávek vody v našich obcích. V následujících dnech přejdou Doněck a Makijivka na dodávky vody jednou za tři dny, Ilovajsk a Zuhres jednou za dva dny,“ řekl Čortkov. „Chápeme, že to vyvolá další obtíže, ale teď nemáme jinou možnost,“ dodal ve vyjádření, které převzal opoziční kanál Astra. Zveřejnil i záběr rozvrhu dodávek vody pro jednotlivé obce.

„Nejobtížnější je situace v Jenakijeve, kde je dodávána voda jednou za tři nebo čtyři dny,“ uvedl Čortkov pro FederalPress. „Dodávky vody do obcí Jenakijevské občiny řídíme ručně. Situaci může zlepšit jen větší objem vody,“ dodal. Stav se podle něj zhoršil s nástupem teplých dní.

Voda není, stěžují si obyvatelé

Jedna z nejhorších situací je v Torezu (v DNR se stále používá název Čysťakove) v Horlivském okrese, plyne z harmonogramu dodávek podniku Voda Donbasu. Voda je do centra města dodávána jednou za tři dny na 8 hodin. Ve vesnicích je to ještě horší. Například v Zelenem Haji je voda pouštěna jednou za šest dní na 1,5–3 hodiny. A v obcích dolů 7-BIS a Obědna jednou za devět dní na 2 hodiny. Mnozí obyvatelé ve vyšších patrech domů si stěžují, že jim kvůli malému tlaku neteče voda ani ve dny, kdy má být dodávána, uvedl server NewsUa.

Ten citoval vyjádření obyvatel na internetu. Na síti VKontakte ve skupině Odposlechnuto v Torezu je příspěvek: „Stachanova 20, 3. podlaží – voda naposled tekla 6. června.“

„Mnoho obyvatel, zejména těch, kteří žijí ve výškových budovách, tuto výživnou vláhu nedostalo už více než jeden nebo dva měsíce… To vše je přiživováno skutečností, že se 1. července zvýšily tarify za vodu. Tarify se zvýšily, ale voda nebyla a není,“ dodává další uživatel.

Poradce bývalého ukrajinského starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko na svém kanálu na Telegramu napsal, že katastrofa s dodávkami vody nabírá obrátky: „V Torezu slíbili vodu jednou za šest dní na tři hodiny. Nebyla dodána už deset dní.“ Dodavatelská společnost ovšem uvedla, že do Torezu 13. července dorazilo 10,2 tisíce metrů krychlových vody.

Střed Mariupolu je podle Andrjuščenka úplně bez vody a většina města kvůli požáru bez elektřiny. Podobné je to v Berďansku. Zveřejnil i záběr skoro vyčerpané nádrže u Mariupolu a její plný stav.

Vodu není odkud brát

Nepomáhá ani čerpání podzemních vod, protože je znečistila voda ze zatopených dolů. Ve Snižném proto teče z kohoutků zapáchající voda, ale podnik Voda Donbasu ji označuje za pitnou a zvedl cenu na pět rublů za litr místo dosavadních tří (1,35 z 0,81 Kč).

Problémem je, že nepřitéká voda kanálem Siverskij Doněc–Donbas, kvůli čemuž bude možná nutné podle Komsomolské pravdy zastavit provoz Zuivské tepelné elektrárny v Zuhresu, což je největší tepelná elektrárna na okupovaném Donbasu.

Doněcká tisková agentura DAN obviňuje kyjevské vedení, že vodu používá jako zbraň a omezilo už v roce 2022 dodávky vody přes tento kanál. Důvodem však jsou líté boje. Poslední úsek kanálu vedl kolem Bachmutu na Časiv Jar a obcházel Horlivku.

„O plném zásobování našeho regionu vodou budeme moci hovořit až po osvobození Slovjansku a obnově kanálu Siverskij Doněc–Donbas,“ řekl agentuře RIA Novosti gubernátor Doněcké oblasti Denis Pušilin. Zničená je nejen samotná vodohospodářská stavba, ale i šest stanic na čerpání vody.

Zničený kanál není jak nahradit

V únoru 2022 byly při ruském ostřelování Torecku zničeny sloupy vedení vysokého napětí u obce Šumy, v důsledku čehož se zastavilo napájení čerpacích stanic. Od té doby není voda dodávána ani do Horlivky a Doněcku, ani do ukrajinského Torecku. V provozu už není ani doněcká filtrační stanice u Avdijivky, která sloužila do dobytí města.

Andrujščenko také uvedl, že prázdné potrubí používala ruská armáda k přesunům pěchoty a ukrajinští vojáci na ně útočili drony. Zveřejnil i video poškozených trub.

Rusko se pokusilo vyřešit situaci vybudováním mohutného potrubí odvádějícího vodu z Donu přes Rostovskou oblast o délce 200 km. Do provozu bylo uvedeno v květnu 2023. Jeho maximální kapacita je však 3,5 metru krychlového za sekundu, tedy 288 tisíc metrů krychlových za den. Kanálem Siverskij Doněc-Donbas přitom teklo 43 metrů krychlových za sekundu, tedy téměř 4 miliony metrů krychlových za den. Jeden z bývalých šéfů podniku Voda Donbasu to označil za „čajovou lžičku ve velké misce boršče“. Agentura DAN také uvedla, že na novém potrubí jsou časté poruchy.

Výběr článků

Načítám