Hlavní obsah

Obětí z řad mobilizovaných Rusů přibývá, posílají je na jatka

14. 10. 2022, 11:07 – Washington/Moskva

Poté, co v Rusku přiznali prvních pět úmrtí mobilizovaných z Čeljabinsku, na sociálních sítích se objevily zprávy od místních vojenských blogerů, že obětí je více. Blogeři uvádějí také další případy vyslání nevycvičení záložníků rovnou do boje. O jejich textech informoval Institut pro studium války (ISW), který je monitoruje.

Foto: Alexey Malgavko, Reuters

Loučení s mobilizovanými v Omsku

Článek

Zmíněn je případ mobilizovaných z Moskvy a podmoskevské oblasti. Příslušníky 15. pluku 27. motostřelecké brigády na rozkaz Michaila Zusky, generála 58. vševojskové armády, okamžitě poslali na frontu k městu Svatove. Tam se mezi 2. a 3. říjnem zhroutila fronta.

Příbuzní našli polovinu mobilizovaných z 15. pluku v nemocnicích v Bělgorodské oblasti. Jednotku zasáhla těžká dělostřelecká palba, když se pokoušela dostat na frontu. Vojenští blogeři upozorňují, že na velení jednotky nikdo nedohlížel, neměla podrobné rozkazy a ani zajištěné dodávky. Její druhá polovina je stále na frontě.

Z fronty vozí rakve

Anastasija Kaševarovová napsala na svém účtu na Telegramu, že rakve s mrtvými přivážejí nejen do Čeljabinsku, ale i do Moskvy a Jekatěrinburgu, přičemž přímo uvedla, že někteří velitelé by měli být zastřeleni.

„Řekli jste nám, že bude výcvik, že nikdo nebude za týden poslán do první linie. Zase jste lhali? Najděte odvahu si přiznat, že to je válka. U vás bylo všechno na papíře a na výstavách. Obraťte se k národu a pravdivě řekněte, že potřebujete pomoc, ale ne takhle - poslouchej, jdi bojovat a zdechni.“

Ruské úřady poprvé potvrdily smrt mobilizovaných vojáků na frontě

Uvedla také mimo jiné, že experta na drony poslali k motostřelcům. Měl působit jako instruktor, ale velitel mu řekl, že bude motostřelcem.

Zmínila, že mobilizovaní nejsou nejen vycvičeni, ale ani neprocházejí lékařskými prohlídkami. Mezi vojáky jsou prý i autisté a epileptici. Chybí jim také vybavení, které bylo rozkradeno. Termokamery se prodávají přes internet.

Ruská televize odvysílala záběry z výcviku rezervistůVideo: AP

Bude mrtvých 10 tisíc?

Další bloger Grey Zone podotkl, že vzhledem k tomu, jak se se záložníky postupuje, bude z 200 tisíc povolaných 10 tisíc mrtvých a 40 tisíc zraněných, protože budou „použiti“. Podotkl, že by sice mohli působit v zápolí nebo na kontrolních stanovištích, ale obává se, že je nasadí při frontálních útocích, jak tomu bylo u mobilizovaných ze samozvaných lidových republik DNR a LNR.

Odmítl také termín částečná mobilizace: „Buď je mobilizace, nebo ne.“ Upozornil, že po první vlně bude kvůli ztrátám následovat druhá vlna mobilizace: „To znamená, že k doplňování může docházet nepřetržitě po celou dobu války.“

Stovky mobilizovaných v Bělgorodu protestují. Nechtějí do války

ISW upozorňuje, že mobilizaci provázejí byrokratické potíže, což může snižovat efektivitu. Mobilizovaní se rozdělují mezi různé jednotky bez adekvátních záznamů. Rodiny po nich pak pátrají. Blog Dva majora uvádí, že ženy a matky se budou při hledání mobilizovaných mužů a synů nutně obracet na nevládní, nebo dokonce nepřátelské organizace.

ISW sice nemohl potvrdit pravdivost informací, ale protože o potížích psalo více zdrojů, považuje je za věrohodné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků