Hlavní obsah

Německo je připraveno přijímat ruské dezertéry

22. 9. 2022, 20:16

Německo je připraveno přijímat dezertéry z ruské armády. Uvedla to německá ministryně vnitra Nancy Faeserová v rozhovoru, který má v neděli otisknout deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann na Twitteru potvrdil, že Rusové prchající ze své země jsou v Německu vítáni.

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Zatýkání při protestech proto mobilizaci v Moskvě

Článek

Oba ministři se vyjádřili pro přijímání Rusů den poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci rezervistů. Faeserová zdůraznila, že Rusové prchající před vojnou jsou „ohroženi vážným útlakem“. „Ten, kdo se odvážně staví proti Putinovi, a vystavuje se tak velkému nebezpečí, může v Německu žádat o politický azyl,“ ujistila Faeserová.

Zdůraznila přitom, že poskytnutí politického azylu není ničím automatickým a děje se na základě individuálních rozhodnutí doprovázených bezpečnostní prověrkou. Politička uvedla, že Německo už přijalo 438 odpůrců Kremlu, zejména novinářů, které ohrožovaly nebo pronásledovaly ruské úřady.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve čtvrtek řekl, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v České republice podmínky pro udělení humanitárního víza. Evropská komise ve čtvrtek zdůraznila, že rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, je na jednotlivých členských státech Evropské unie.

ČR neudělí víza Rusům prchajícím před mobilizací

Domácí

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá při mobilizaci 300 000 rezervistů. Po vyhlášení mobilizace mnoho Rusů po zemi nebo letecky opustilo či se pokusilo opustit svou zemi. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února Rusko opustily desetitisíce lidí. Exodus po ohlášené mobilizaci očividně ještě zesílil.

„Mnoho Rusů zjevně opouští svou vlast: Kdo nenávidí cestu, kterou zvolil Putin, a miluje liberální demokracii, je v Německu srdečně vítán,“ napsal ve čtvrtek na Twitteru německý ministr spravedlnosti Buschmann.

Reklama

Výběr článků