Článek
Změnit by se měl zákon o obraně, uvedla agentura Interfax. Nově má umožnit použití záložníků k obranným úkolům v případě ozbrojených konfliktů, během protiteroristických operací a při nasazení ruských ozbrojených sil mimo území Ruské federace.
Předseda obranného výboru ruské Státní dumy (dolní komora parlamentu) Andrej Kartapolov v pondělí sdělil, že zákon umožní záložníky nasadit například na Ukrajině v Sumské a Charkovské oblasti.
V Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti se mohou ruští velitelé nasazovat záložníky už nyní, protože na konci září 2022 Vladimir Putin oficiálně přijal do svazku Ruské federace tyto oblasti, i když žádnou z nich Moskva plně nekontroluje. Všechny čtyři zmíněné ukrajinské oblasti Rusko považuje za své území, tudíž tam lze posílat i rezervisty, neboť jde podle výkladu Moskvy o „obranu“ území Ruské federace. V případě Sumské a Charkovské oblasti tomu tak však není.
Změnit by se měl i zákon o vojenské povinnosti a vojenské službě, které definují nový typ vojenského výcviku – zvláštní výcvik – a postup pro jeho absolvování. Zřídí se „zvláštní uskupení“, kde budou moci příslušníci záloh dva měsíce před nasazením cvičit.
Dále ministerstvo obrany navrhuje změny zákona o postavení vojenského personálu, které stanoví možnost doplatků záložníkům povolaným ke speciálnímu výcviku.
Kartapolov podle stanice RBK dodal, že se změna zákona týká jen příslušníků mobilizační zálohy, tedy aktivních záložníků. Popsal, jak fungují: „Podepíší smlouvu, dostávají určitou peněžní odměnu a pokračují v plnění svých (pracovních) povinností v civilním životě. V případě potřeby však podléhají přednostnímu pozvání na vojenský komisariát a vysílání na výcvikové tábory a další různé akce.“
Kartapolovův zástupce Alexej Žuravljov dodal, že dodatek umožní povolat „mnohem více lidí než dříve“. Rusko tedy bude více na bojišti využívat záloh.
Naznačuje to, že Rusku jednak docházejí vojáci a musí stále více sahat do záloh, a pak, že má v plánu pokračovat na Ukrajině ve výbojích do dalších oblastí včetně Dněpropetrovské.
Dva druhy záloh
Rusko má dvé úrovně záloh, tzv. lidskou mobilizační zálohu odpovídající do jisté míry českým aktivním zálohám. Rusové do nich po prodělání výcviku mohou dobrovolně vstoupit. Jsou povinni cvičit a také se pravidelně hlásit na místně příslušné vojenské správě. Tito lidé mohou být povoláni, ale ne nasazeni mimo území Ruské federace, jde o zhruba dva miliony příslušníků.
Druhou větší představují tzv. lidské mobilizační zdroje, tedy osoby, které prodělaly vojenský výcvik, ale nejsou zapojeny do aktivit ruských ozbrojených sil. Sem patří mimo jiné lidé ve věku 65 až 70 let. Těch se plánovaná změna zákona netýká.
Potíže s náborem
Změna zákona má řešit problém s náborem dalších vojáků, kteří by zaplnily rostoucí ztráty.
Zatím nepomáhají ani rostoucí odměny, které přispěli ke zvýšení náborů v letech 2023 a 2024. Za první kvartál letošního roku se podařilo naverbovat 90 000 vojáků, jenomže se na to utratilo více peněz, než bylo vyčleněno na celý rok. Web Rádia Svoboda Idel.Realii upozornil, že nejvíce se platí naverbovaným v Chanty-mansilském okruhu a to 3,2 milionu rublů, zatímco v Čečensku jen půl milionu.
Ani v regionech s nejvyššími částkami plateb se počet lidí ochotných podepsat smlouvy nezvyšuje, uvedli pro Sibir.Realii zaměstnanci vojenského náborového úřadu. Předpokládají, že všichni, kteří chtěli „vydělat na válce“, do ní již odešli. Že jde zájemcům jen o peníze, ukazují případy, kdy někteří odjeli do Chanty Mansijsku, aby dostali více.
Putin 29. září vydal dekret, podle něhož se má do konce roku naverbovat 135 000 mužů mezi 18 a 30 lety.
Další snaha podřídit soukromé armády Kremlu
Nový dodatek zřejmě Kreml použije také k povolávání osob z různých soukromých firem, jako byla Wagnerova skupina. Uvedl to Institut pro studium války, byť Karpatolov popřel, že by se tito lidé nově mobilizovali. Ruské úřady však nutí tyto organizace, respektive jejich příslušníky, aby vstupovali do aktivních záloh. Takto dostane pod kontrolu i jednotky tzv. Ruský rezervní bojový sbor (BARS), což jsou paravojenské jednotky často sloužící ruským oligarchům.
Viktor Soboljov z obranného výboru podotkl, že novela zajistí, že různé jednotky BARS budou podřízeny Putinovi, náčelníkovi ruského generálního štábu Valeriji Gerasimovovi a ruskému ministrovi obrany Andreji Bělousovovi. Na Ukrajině podle něj existuje řada jednotek BARS s různými organizačními strukturami.
Aktivní zálohy Rusko vytvořilo po anexi Krymu a rozpoutání války na Donbasu v roce 2015.
Důraz, který klade Moskva na zdůrazňování dobrovolnosti a to, že nevyhlásila válku, ukazuje, že se Kreml obává reakce na to, když by se po vyhlášení války mobilizovaly určité ročníky, uvedl institut.
Zřízení zvláštních útvarů pro výcvik je podle něj reakcí na to, že po povolávání záloh v roce 2022 čelilo ruské vedení tvrdé kritice, že záložníky poslalo na frontu bez výcviku.