Hlavní obsah

Když prohrajeme, Západ nás ztrestá všechny, i metaře, straší Rusy propaganda

6. 12. 2022, 14:44

Kremelská propaganda se po řadě neúspěchů na bojišti nebo nepopulární mobilizaci snaží různými prostředky zvýšit ochabující nadšení Rusů pro válku na Ukrajině. Ruští diváci se tak například dozvěd, že v případě porážky ruské armády Západ potrestá každého Rusa, píše list The Times.

Foto: AP

Moskva

Článek

„Za viníky budou považováni všichni bez výjimky, bez ohledu na to, zda se nacházejí na území Ruska, nebo mimo něj,“ uvedla přední ruská moderátorka Olga Skabejevová. „V sázce je existence naší země i existence všech ruských občanů,“ varovala hlasatelka kanálu Rossija 1 a dodala, že po porážce Moskvy bude okamžitě zatčen každý jednotlivý Rus žijící v zahraničí, i ti, kteří nemají žádné vazby na Kreml.

I metař před Kremlem

Přední ruská propagandistka a šéfredaktorka státní televize RT Margarita Simoňjanová varovala Rusy před „nepředstavitelnými“ dopady ukrajinského vítězství.

„Pokud bychom nezvládli vyhrát, Haag, ať už skutečný nebo hypotetický, si přijde i pro metaře, který zametá dlažební kostky za Kremlem,“ uvedla Simoňjanová s odkazem na Mezinárodní trestní soud (ICC) v nizozemském Haagu.

Jedinou možností je nyní pro Moskvu pokračovat v ostřelování ukrajinské energetické infrastruktury, uvedla Simoňjanová, podle které Západ hodlá Rusko stíhat tak jako tak. „No a co, že bude další kyjevská čtvrť bez elektřiny?“ uvedla šéfredaktorka RT.

Pan Zlý. Rusko využívá exprezidenta Medvěděva jako pěšáka propagandy

Válka na Ukrajině

Rusko, které vpadlo na Ukrajinu letos 24. února, se od léta potýká s ukrajinskou protiofenzivou. Kvůli útokům ukrajinských jednotek se musely ruské síly stáhnout ze severovýchodní Charkovské oblasti nebo části Chersonské oblasti včetně oblastní metropole Chersonu, kterou držely takřka od začátku invaze. Ruský prezident Vladimir Putin v září vyhlásil mobilizaci.

Server Meduza na konci listopadu napsal o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, podle kterého je pro pokračování války jen 25 procent všech Rusů. Uvedl také, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu.

O potížích ruského režimu udržet si veřejnou podporu v uplynulých dnech informovalo i britské ministerstvo obrany, podle kterého „bude pro Kreml stále obtížnější udržet si mezi obyvatelstvem i jen tichý souhlas“.

Simoňjanová, Skabejevová i třeba další televizní moderátor a šiřitel kremelské propagandy Vladimir Solovjov už dříve prohlásili, že by raději viděli svět zničený jadernou válkou, než porážku Ruska na Ukrajině. „Žádný Haag už nebude, nebude tu už nic. Z celého světa zbyde jen popel,“ uvedl Solovjov v rozhovoru se Simoňjanovou.

Macron kritiku nebere. Trvá na bezpečnostních zárukách pro Rusko

Válka na Ukrajině

Reklama

Související témata:

Výběr článků