Hlavní obsah

Jsi hrdina. Rus odsouzený za protiválečný obrázek své dcery od ní dostal dopis

29. 3. 2023, 22:05

Rus Alexej Moskaljov, kterému soud vyměřil dvouletý trest vězení v souvislosti s protiválečným obrázkem namalovaným jeho dcerou Mašou, dostal od dcery z dětského domova dopis pro povzbuzení. Dívka mu v emotivním dopise vzkázala, že je skvělý otec, na kterého je hrdá, a vyzvala ho, aby se nevzdával. Úřady dříve Moskaljova obvinily, že dceru špatně vychovává, nařídily mu domácí vězení a 13letou Mašu umístily do sociálního centra. Muž krátce před úterním vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Alexej Moskaljov

Článek

Dopis zveřejnil mužův advokát, který uvedl, že s ním jeho klient navázal kontakt. Znění dopisu přineslo několik médií včetně portálu Meduza. „Věřím, že se všechno spraví a my dva budeme spolu. Doufám v to nejlepší a mám tě hrozně ráda,“ napsala Maša. Že má tatínka ráda, pak zopakovala na mnoha dalších místech dopisu.

„Prosím tě, hlavně se nevzdávej… Ničím jsi se neprovinil, vždycky budu stát při tobě a všechno, co děláš, je správné. Měj na paměti, že zvítězíme… Love you, jsi hrdina, můj hrdina,“ vzkázala také otci Maša.

Moslkaljov při úterním ohlášením rozsudku nebyl v soudní síni přítomen. Mluvčí soudu k tomu uvedla, že předchozí noc uprchl z domácího vězení. V pondělí u soudu Moskaljov v závěrečné řeči sdělil, že má k ruské agresi na Ukrajině negativní postoj. „Kdybyste se teď zeptali, co si lidé myslí o speciální operaci na Ukrajině, tak si myslím, že dokonce v síni jsou lidé, víc než 90 procent, kteří řeknou, že jsou proti. A já s nimi souhlasím,“ řekl.

Maša namalovala loni na jaře během výtvarné výchovy obrázek, na němž je ukrajinská vlajka s nápisem „Sláva Ukrajině“ a ruská vlajka, na níž stojí „Ne válce, Putinovi“. Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska. Poté, co vedení školy uvědomilo policii, byl Moskaljov obviněn z diskreditace ruské armády kvůli příspěvku na sociálních sítích. Když mu úřady nařídily domácí vězení, skončila Maša v dětském domově. Moskaljov je otec samoživitel.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Obrázky, které Maria Moskaljová, dcera Alexeje Moskaljova, nakreslila pro svého otce

Zastupitelka města Jefremova Olga Podolská, která bojuje za návrat Maši ze sociálního centra, dala minulý týden v rozhovoru s portálem Meduza najevo obavy z toho, že o aktuální situaci Maši se v médiích neobjevují žádné zprávy. Centrum, kde se dívka nachází, je uzavřeno a střeží ho policie. Maša se naposledy objevila na veřejnosti 1. března, když na videozáznamu šířeném na sociálních sítích popisovala policejní razii v bytě a zatčení svého otce. Dívku v sociálním zařízení sice podle Podolské nijak oficiálně neomezují v tom, aby otce kontaktovala, Maša ale nemá telefon ani jinou možnost otci zavolat.

Putin přiznává: Západní sankce mohou bolet

Reklama

Související témata:

Výběr článků