Článek
Když začneme nad naší spotřebou vody přemýšlet, zjistíme, že většina z toho nemusí být nutně pitná voda, protože slouží k praní prádla, mytí podlahy nebo splachování toalety. A tak se přímo nabízí jednoduché řešení – začít více využívat dešťovou vodu, která normálně odtéká jen tak do kanálu. Současná situace s vysokými cenami energií nahrává tomu investovat do ekologického řešení, které se vyplatí i po ekonomické stránce. Pokud na to máte v zahradě prostor, neváhejte, a investujte do podzemní nádrže. Ať už ani jedna kapka dešťové vody nepřijde nazmar.
Už totiž naše babičky chytaly dešťovku a praly v ní, protože tato voda je měkčí, a tudíž šetrnější k oblečení. Tak proč bychom ji nemohli využívat i my, zvlášť když máme po ruce promyšlené technologie na jímání, čerpání a péči o dešťovku? Využívání dešťové vody je ideální hlavně pro majitele rodinných domků, kteří si mohou pořídit nádrže, čerpadla a hadice za přijatelné peníze a snížením spotřeby pitné vody ušetřit tisíce korun. Odborníci BAUHAUS se využívání dešťové vody věnují už delší dobu a jsou proto připraveni nabídnout zákazníkovi sestavu všeho potřebného přesně na míru.

Neptun - zavlažovací počítač, který slouží pro automatické, individuální a časově úsporné zavlažování
K čemu využijeme dešťovou vodu v domácnosti:
- splachování WC (nevytváří usazeniny vodního kamene)
- praní prádla (dešťová voda neobsahuje chlór, a co se týče minerálního složení, je i mnohem měkčí než voda pitná)
- umývání podlahy, oken i nábytku
- úklid všech ploch, které nepřicházejí do styku s potravinami
Počet litrů rozhoduje
Kdo chce dešťovou vodu využívat, potřebuje především nádrž, do které ji bude jímat. Z hlediska dalšího nakládání je lepší mít nádrž pod zemí, pokud ale na zahradě máte dostatek prostoru, rozhodně se vyplatí i nadzemní typ. Lidé si nejčastěji dávají pod okap sudy, z nichž si pak nabírají vodu na zalévání. Takové sudy mají obsah kolem dvou set litrů a v době delšího sucha se poměrně rychle vyprázdní.

Prosperplast - sud na dešťovou vodu Maze zaujme svým moderním antracitovým designem. Navíc disponuje víkem, které může sloužit jako květináč
Tisícilitrová nadzemní nádrž už vydrží naplněná podstatně déle. Nádrže umístěné pod zemí mívají objem vody ještě vyšší, až pět tisíc litrů. Takovou vodou už se vyplatí nejenom zalévat zahradu, ale také ji využít pro splachování nebo praní. V tom případě je ovšem nutné udělat do domu speciální přívod oddělený od rozvodů pitné vody. Sestavit si plastové potrubí naštěstí není nic složitého a zvládne to každý jen trochu manuálně zručný kutil. K dopravě vody do domu je potřeba mít odpovídající čerpadlo nebo domácí vodárnu. Stačí si jen v BAUHAUS vybrat takové zařízení, které odpovídá technickým požadavkům pro danou nemovitost.

4rain - podzemní nádrž na dešťovou vodu, která pojdme až 4 100 litrů
Anketa
Zavlažování, které má smysl
Jestliže využíváte dešťovou vodu pro zalévání zahrady, nemusíte nutně běhat s konví od nádrže k záhonkům. V nabídce BAUHAUS najdete množství variant zavlažovacích systémů – od těch nejjednodušších až po ty sofistikované, které řídí aplikace. Zavlažování je možné nastavit podle požadavků jednotlivých plodin, takže více zaléváte ty nejžíznivější a méně ty skromnější. Lze pouštět vodu do trysek ke kořínkům, rozstřikovat vodu plošně po trávníku i jemně rosit na list, a to všechno v jediném okamžiku.

Neptun - kruhový zadešťovač, který je ideální pro zavlažování květinových záhonů do 78 m², má dosah 10 m
K čemu využijeme dešťovou vodu na zahradě:
- zalévání záhonů
- zavlažování trávníku
- plnění zahradních jezírek
- čištění venkovních ploch
- umývání zahradního nářadí a zahradního nábytku
Sestavování zavlažovacího systému se pro nejednoho zahradníka stalo každoroční zábavou, když si pro každý záhon nastaví jiný parametr zavlažování. Vodu přivádí k rostlinám hadicemi samospádem z nadzemní nádrže nebo pomocí čerpadla z nádrže podzemní. Když si pořídí časovač, sepne se zalévání vždy v určitou hodinu a v daný čas se také vypne. Jestliže chce zajít ještě dále, instaluje si zavlažování řízené počítačem, který ho zapíná v okamžiku, kdy zaznamená úbytek vláhy v půdě nebo dokonce přímo v rostlině. A to všechno nezávisle na vodovodním řadu, pouze z vlastních zásob dešťové vody.
Tak co, ještě si myslíte, že chytat ze střechy dešťovku se nevyplatí?
Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu
Velikost volte podle sběrné plochy vody, ale i podle její očekávané spotřeby a dalšího využití.
Klasické nadzemní barely a sudy stojící pod okapy nebo jen tak na zahradě jsou skvělé pro zalévání menších ploch, například malých záhonků, nebo pro omývání zahradního náčiní. Zde je však potřeba myslet na to, aby nádoby byly z nezávadných materiálů. Vyvarujte se také měděných okapů nebo střešní krytiny z asfaltu, tyto látky by mohly vodu kontaminovat.
Nadzemní nádrže z BAUHAUS jsou vyrobené z nezávadného plastu a v různých designech, takže vypadají například jako dřevěný sud, velký kámen nebo antická váza. Mohou tak kromě užitku sloužit také jako ozdobný prvek zahrady.
Podzemní nádrže mívají velký objem a dokážou poskytnout vodu i při delších obdobích sucha. Jsou ovšem určené pro větší sběrné plochy. Díky tomu, že je nádrž uzavřená a schovaná pod povrchem, nedochází k výraznému kolísání teplot ani působení přímého slunečního svitu, takže dlouhodobě udržuje kvalitu zachycené vody a zaručuje její delší životnost. Na tyto nádrže je také primárně určena dotace v rámci programu Dešťovka Ministerstva životního prostředí ČR.
Důležitou součástí nadzemních i podzemních nádrží je i vhodně zvolený filtr, který odchytává nečistoty, a tím zajišťuje kvalitu a čistotu dešťovky.

Dejte vašemu zahradničení ještě větší smysl