Článek
Incident stal v Novém Jičíně už roce 2016. První z policistů upustil muži občanku a následně mu z ruky vyrazil mobilní telefon, když to muž okomentoval. Druhý z policistů ho pak zpacifikoval. První z nich tomu jen přihlížel a nijak nezasáhl.
Muž se od té doby v případě prvního policisty domáhá odškodnění za nesprávný úřední postup. V případě druhého z policistů se už poškozený dříve se státem dohodl na odškodnění 120 000 korun.
Zasahující první policista byl za své chování, kdy muži vyrazil telefon a následnému dění pouze přihlížel, odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby. U policie už nepracuje. Přesto soudy původně mužův nárok na satisfakci odmítly s tím, že vše je promlčeno. To odmítl akceptovat Ústavní soud, když připomněl, že napadený byl špatně poučen o svých nárocích.
Musí posoudit hanbu a šok
Spor se po verdiktu Ústavního soudu vrátil na začátek a prvoinstanční soud pak muži přiznal 125 tisíc korun. Jenže stát se odvolal a pražský Městský soud nárok na satisfakci smetl ze stolu.
Přestože napadený popsal, jak byl zákrokem policistů dehonestován na veřejném místě před zraky svých přátel, jak pociťoval hanbu, ponížení, šok, stres, strach a bolest a jak ztratil důvěru k policii, od níž marně očekával přístup odpovídající heslu „pomáhat a chránit“, podle pražských soudců to bylo pro přiznání odškodného málo.
Spor tak putoval k Nejvyššímu soud a u senátu v čele s Viktorem Sedlákem našel muž zastání. „Vznik nemajetkové újmy se zpravidla dovodí tehdy, jestliže by jakákoliv osoba ve stejném postavení jako poškozený mohla příslušný výkon veřejné moci a jeho následky vnímat úkorně,“ konstatovali soudci v rozhodnutí, které v pátek zveřejnili na úřední desce.
Nejvyšší soud pak nařídil, aby městský soud případ znovu posoudil. Soudci by přitom měli posoudit, zda by jakýkoli člověk, který by se nacházel v postavení kontrolovaného muže, mohl pociťovat ve srovnatelné situaci újmu v podobě hanby, bolesti, šoku a ponížení tak, jak to muž popsal.