Hlavní obsah

Jak si poradit se stresem, když začne ovládat náš život?

Krátící se dny, sychravé počasí, návrat do uspěchaného pracovního a školního režimu či nejisté odpovědi na palčivé otázky kolem energetické krize a válečného konfliktu. Není divu, že v tomto náročném období špatně spíme, přepadávají nás pocity úzkosti a stres se stal naším věrným společníkem. Jak toto náročné období ve zdraví zvládnout?

Foto: shutterstock.com

Stres je naším častým společníkem. Je třeba umět s ním pracovat, aby nám nepřivodil vážnější zdravotní obtíže

Článek

Často usínáte s pocitem, že se den nepovedl a nic jste nestihli. V noci vás budí noční můry a ráno cítíte palčivou úzkost při pomyšlení na to, co vás čeká. Vybíháte do každodenního maratonu s bušícím srdcem, zrychleným dechem a kapkami potu na čele? Je důležité si uvědomit, že problém nemusí být nutně jen ve stresu jako takovém, ale i ve vás. Je možné to změnit, jen to chce vědět jak.

Není stres jako stres

O tom, že není stres jako stres, svědčí skutečnost, že krátkodobý stres v malé dávce může člověka motivovat a stimulovat. Napomáhá mu zmobilizovat síly a vynaložit potřebnou energii na nějaký náročný výkon či v extrémním případě záchranu života. Oproti tomu dlouhodobý stres může mít na člověka až zničující dopady. Zvláště s ohledem na to, že dlouhodobý stres (a nejen ten) obvykle postihuje osoby emocionálně vnímavější.

Člověk má z jakéhosi nepochopitelného důvodu nutkání srovnávat se se svým okolím, což je chyba. Každý jsme takříkajíc z jiného těsta a míra odolnosti vůči stresu se proto u každého z nás liší. Obecně však mezi nejvíce stresující faktory patří smrt blízkého člověka, nemoci, rozvod, nástup do nového zaměstnání či finanční nestabilita.

Foto: pexels.com

Pod návalem stresu a starostí bývá nastavení optimálního fungování psychiky velmi náročné. Základem je umět začlenit do svého běžného fungování rituály, které napomůžou naší duši zregenerovat

Zapomeňte na stres! Buďte aktivní a pozitivní

Pro mnohé z nás jsou typické příznaky stresu jako bušení srdce, pocení či zrychlený dech projevem vlastní nedokonalosti či dokonce osobního selhání. A velice často je to právě přístup ke stresu a stresovým situacím, který může nám a našemu zdraví ubližovat. Proto je důležité naučit se se stresem pracovat a nastavit si jasné hranice.

Pod návalem stresu a starostí bývá nastavení optimálního fungování psychiky velmi náročné. Základem je umět začlenit do svého běžného fungování rituály, které napomůžou naší duši zregenerovat a zhluboka se nadechnout. Patří k nim sdílení radostí i starostí se svými nejbližšími, pravidelný spánek, pohyb alespoň půl hodiny třikrát týdně (optimálně na čerstvém vzduchu), pozitivní myšlení, kvalitní pestrá strava či bohatý kulturní život.

Bohužel se nám ale i přes největší snahu někdy prostě nepodaří dostat do psychické a fyzické pohody. Není dobré čekat, až se zdravotní stav vyhrotí a vy poznáte své maximální limity. Nečekejte na to, až bude za minutu dvanáct!

Naučte se žít přítomností

Pro eliminaci stresu je velmi důležité maximálně vnímat přítomnost a užívat si ji. Je dobré být pozitivní a nezaobírat se negativními věcmi a tím, co by bylo, kdyby…

Pomoc existuje

Kombinace klasické medicíny s dalšími léčebnými metodami – takový je trend současnosti. Lidé stále častěji vyhledávají léčbu, která pro ně bude mít co největší přínos, a tak mnoho z nich vedle klasické medikace dává prostor například i homeopatii. Jsou to totiž homeopatické léčivé přípravky, které se stresem mohou pomoci.

Homeopatické léčivé přípravky jsou šetrné k organismu a užívat je mohou i rizikové skupiny pacientů, jako jsou těhotné ženy, malé děti a senioři. Homeopatický léčivý přípravek Sédatif PC zmírní příznaky stresu během dne a tím zkvalitní spánek v noci. Tradičně se v homeopatii užívá k léčbě úzkosti, emočního napětí, při poruchách koncentrace a k léčbě lehkých poruch spánku. Sédatif PC je nenávykový a neovlivňuje pozornost během dne, což ocení například řidiči nebo studenti. Pro seniory je výhodou, že je bez lékových interakcí, takže jej mohou užívat současně s jinými léky či doplňky stravy. Tablety se rychle rozpouštějí v ústech, není třeba je zapíjet.

Foto: boiron.cz

Sédatif PC® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti, emočního napětí, poruch koncentrace a k léčbě lehkých poruch spánku. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci

Homeopatie má v českém zdravotnictví pevné místo

Osm z deseti Čechů ve věku 18–55 let zná pojem homeopatická léčba. Téměř 40 % české populace pak homeopatické léky zná i z vlastní zkušenosti. Celkem 68 % Čechů označuje homeopatii za zcela nebo spíše účinnou. To vyplývá ze studie, kterou si v roce 2019 nechala zpracovat Homeopatická lékařská asociace (HLA), aby zmapovala povědomí o homeopatii a její používání v Česku.

Účinky homeopatik jsou často přirovnávané k placebu. Tuto skutečnost ovšem vyvrací řada vědeckých studií, z nichž některé jsou dostupné zde. Jedna z prací srovnávala účinek homeopatik v různých lékařských oborech s placebem. Jaké byly výsledky? Homeopatické léky předepisované v rámci individualizované léčby mají příznivý účinek na zdraví s pravděpodobností až 2× vyšší než v případě placeba. Na tomto výzkumu se podílelo několik světových vědeckých týmů a předmětem jejich zkoumání byla homeopatie v různých lékařských oborech od neurologie přes virologii až po dermatologii. *

Homeopatickou léčbu považuje za neodmyslitelnou součást zdravotní péče i Světová zdravotnická organizace**. Od roku 1995 je součástí evropského lékopisu. Homeopatická léčiva jsou jasně definována regulačním právním rámcem EU (směrnice 2001/83/EC).

** WHO Global Report on Traditional and Complementary Medicine 2019

V současné době probíhá pod záštitou britského Institutu pro výzkum v homeopatii (HRI) celoevropská kampaň na podporu vědeckých důkazů v homeopatii. Kampaň seznamuje širokou veřejnost s důkazy ve prospěch homeopatie a vyvrací názor, že je neúčinná, že je to jen placebo a že o homeopatii žádné studie neexistují. Více se můžete dozvědět například zde.

* Mathie RT, Lloyd SM, Legg LA, a kol. Randomised placebo-controlled trials of individualised homeopathic treatment: systematic review and meta-analysis. Syst Rev. 2014; 3:142.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám