Článek
Video z protestní akce, která se konala v březnu na Mezinárodní den žen v Paříži, začalo kolovat jako příloha řetězového e-mailu. Podle databáze řetězových e-mailů Thenidiel provozované Českými elfy byl zachycen ve více než 12 tisících případech. Píše se v něm například o „nacistkách, které by potřebovaly sprchu“.
Záběry z akce jsou součástí dnešního dílu Řetězáku, který si můžete pustit na videu.
Jsou na nich vidět hajlující ženy, čehož okamžitě využila proruská dezinformační scéna. Ve skutečnosti se ale hajlovalo v rámci radikálního protifašistického vystoupení, které směřovalo proti autoritářům a dalším výrazným světovým osobnostem. Za výkřikem „heil“ tak nenásleduje jméno nacistického vůdce Hitlera, ale padají jména jako Putin, Trump, Le Pen, Meloni, Orbán nebo Musk. Na tělech polonahých žen jsou vidět svastiky a nápisy hlásající „epidemii fašismu“. Na konci vystoupení zaznívají protifašistická hesla.

Akce Femen z března 2025 v Paříži
A proč je video z Francie spojováno s ukrajinskými ženami? Zcela určitě proto, že protestní hnutí Femen vzniklo v roce 2008 na Ukrajině. Postupem času ale hnutí přerostlo hranice země a je registrované třeba v Německu. K dalším akcím došlo i ve Španělsku a právě taky ve Francii.
Francie je momentálně hlavním sídlem organizace. V roce 2013 tam získala azyl ukrajinská aktivistka a spoluzakladatelka organizace Inna Ševčenková. Ta následně zřídila v Paříži dokonce i výukové středisko pro aktivistky.
Byla to právě francouzská buňka, která 8. března zorganizovala vystoupení zhruba 40 aktivistek u příležitosti demonstrace za práva žen, kde se sešlo podle listu Le Parisien několik tisíc lidí. Extrémní událost byla vyjádřením nesouhlasu s chováním současného Ruska, vládnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa a vybraných evropských politiků.
Akce ve volební místnosti
Členky hnutí Femen rozhodně nešokovaly poprvé. Vzpomenete si na rok 2018, kdy ukrajinská aktivistka Anželina Diašová skočila před tehdejšího prezidenta Miloše Zemana ve volební místnosti? Ano, i tuhle akci mělo na svědomí hnutí Femen.
V poslední době Novinky informovaly také o protestní akci před budovou OSN v Ženevě. Dvě polonahé ženy tam rozřezávaly motorovou pilou obří dřevěnou sochu. Protestovaly proti ruské válce na Ukrajině a proti tomu, že OSN podle nich konflikt nezvládá zastavit.
Věděli jste, že…
hnutí Femen nijak neskrývá, že nahotou hlavních protagonistek cíleně přitahuje pozornost? Ve skutečnosti si však od svého založení klade za cíl bojovat proti patriarchátu, tedy i proti diktaturám, církvi a autoritářským režimům. Více informací o hnutí najdete na oficiálních webových stránkách.
Jestli s názory hnutí Femen souhlasíte, nebo ne, to je samozřejmě na vás. Podstatou dnešního dílu Řetězáku je však zdůraznit, že aktivistky s vojenskými lodičkami na hlavách nemají názorově nic společného s nacisty, banderovci, ba dokonce nepatří ani mezi vyznavače kultu hákového kříže.
Jestli ve skupině 40 aktivistek je, nebo není Ukrajinka, to vám s jistotou říct nemůžeme, i když přízvuk aktivistek odpovídá spíš francouzštině. Rozhodně ale stojí za zmínku paradox, kdy se z antifašistického hnutí může mávnutím kouzelného proutku stát součást ruské propagandy, která o „fašistické Ukrajině“ mluví dlouhodobě.
Na záběry akcí hnutí Femen se podívejte na videu. Řetězák vychází také v podcastových aplikacích.
Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových e-mailech a temných zákoutích internetu. Do dubna 2025 moderoval pořad Tony Havlík.
Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě. V audio podobě vychází také v podcastových aplikacích.
Databázi fact-checků, které se opírají o fakta z důvěryhodných nezávislých zdrojů provozuje i společnost Seznam. Nejčastější dezinformace spolu s jejich vysvětlením najdete zde.
Poslechněte si také naše další podcasty:
Dobojováno | V českém znění | PMS | Zloději životů | Neklepat! | Zbytečná válka | PoliTalk | Slepá mapa | Historie | Očima Saši Mitrofanova | Hlas na poušti | Pod svícnem | Express