Hlavní obsah

Odporné fotografie zpustošeného vlaku se v Česku šíří internetem. Terčem jsou Ukrajinci

V posledních týdnech se v desítkách tisíc e-mailových schránek objevila fotogalerie doprovázená textem o ukrajinských uprchlících. Na fotkách je kompletně zdemolovaný a údajně český vlak, kterým prý odjeli Ukrajinci z Česka. To ale není pravda. V novém díle Řetězáku jsme se zaměřili na původ fotografií. Ukázalo se, že nebyly zneužity poprvé.

Řetězák: Vlak ze stanice ZooVideo: Novinky

Článek

Už z názvu e-mailu je jasné, kdo je terčem, hned v předmětu se píše „tak vypadá český vlak po jízdě s Ukrajinci směr Ukrajina!“. Součástí zprávy je 15 fotografií. Jak vyplývá ze statistik databáze řetězových mailů Thenidiel, do poloviny dubna letošního roku byl e-mail zachycen ve zhruba 80 tisících případech.

Na všech fotkách je zpustošený vagón vlaku. Rozbitá okna, moře odpadků, pohozené igelitové tašky a záchody v příšerném stavu. Že je to práce Ukrajinců, jak anonymní autor zprávy tvrdí?

Nejdřív se podívejme detailněji na jednu z fotek. Mezi odpadky se válí i cedule s jízdním řádem. Z cedule je patrné, že vlak InterCity byl na trati mezi maďarskou Budapeští a rakouským Grazem. To má k cestě z Česka na Ukrajinu dost daleko, ne?

Foto: Novinky

Všimněte si cedule mezi odpadky…

Při detailnějším zkoumání si taky můžete všimnout, co že se to na zemi válí za odpadky. Jde třeba o plastové PET lahve s vodou značky Verde. Ta se prodává jako privátní značka v maloobchodním řetězci Spar. Ten v Česku už od roku 2015 nefunguje, ale hádejte, kde je naprosto běžný? Ano, je to Maďarsko i Rakousko.

Foto: Spar, Novinky

Voda Verde se prodává v řetězci Spar

Že neberete zkoumání odpadků jako přesvědčivý důkaz? Fajn. Co se ale podívat na historii fotografií v příloze? Máme tady totiž článek slovinského webu Nova24TV z prosince roku 2015, kde se objevují stejné fotky jako ve zmíněném e-mailu. V roce 2015 sice vrcholila evropská migrační krize, ta ale neměla nic společného s cestováním Ukrajinců z Česka. Už je vám asi jasné, kam směřujeme. Fotografie byly jednoduše ukradeny a po 10 letech použity ve zcela jiném kontextu.

Foto: Nova24TV

Fotografie v článku z 30. 12. 2015 na slovinském webu Nova24TV

Fotky skončily i ve Finsku

V prosinci 2022 byla Nova24TV portálem Oštro označena za jeden z hlavních zdrojů dezinformací ve Slovinsku. Zpravodajská společnost byla založena příznivci Slovinské demokratické strany (SDS). Více informací o propojení serveru s lidmi blízkými maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi najdete v dnešním dílu na videu.

Foto: Novinky

Napište nám…

Fotografie zdemolovaného vlaku pak byly na zmíněném serveru publikovány 30. prosince 2015 s dost nejednoznačným popiskem. Redakce prý „obdržela fotografie od Slovinských drah“. Hned v další větě je však zmíněno, že na dotaz redakce potvrdily Slovinské dráhy, že vlaky nejsou jejich. Je tak otázkou, kdo a kdy fotografie skutečně pořídil. Jisté však je, že fotografie nejsou pořízeny během cesty Ukrajinců z České republiky, což tvrdí řetězový e-mail.

Podařilo se nám zjistit, že fotografie ze slovinského webu nebyly zneužity poprvé. Už v říjnu 2016 se objevily na finském dezinformačním webu MV Lehti. A jak se ukazuje, fotky zůstávají stejné, jen popisek se mění. V tomto případě jde prý o následky řádění migrantů žádající o azyl ve Švédsku.

Foto: MV Lehti

Fotky se šířily i ve Finsku…

Češi, pro vás máme dobrou zprávu. Ačkoliv je někdy návštěva záchodové kabinky pořádným dobrodružstvím a vypadá to, jako by jel vlak ze stanice Zoo, s největší pravděpodobností vás zážitek podobný tomu z fotografií nečeká. Vlaky na Ukrajinu momentálně vypravuje z Prahy RegioJet, navazující jízdenky lze koupit také u Českých drah.

Na celý díl, kde najdete i další fotky z mailu a dozvíte se o propojení slovinského webu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, se podívejte na videu. Řetězák je i v podcastových aplikacích.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových mailech a temných zákoutích internetu. Anežka v dubnu 2025 vystřídala před kamerou Tonyho Havlíka.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě.

Odebírejte Řetězák také v podcastových aplikacích, zapněte si upozornění a žádný díl vám neuteče. Poslechněte si také naše další podcasty:

Související články

Výběr článků

Načítám