Článek
Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.
Toto tvrzení obsahuje řečnickou figuru, která ovšem rovněž nemá vztah k realitě. Kremelská propaganda netvrdí, že režim a válku na Ukrajině podporují všichni obyvatelé Ruské federace. V realitě stačí, že převažující část obyvatelstva se proti režimu a válce nebrání. Podporu si režim jistí stále se zvyšujícími částkami pro ty, kteří jsou ochotni jít vraždit na Ukrajinu.
Vedle Kara-Murzy a jeho kolegů, kteří se na zmíněné tiskovce vyjádřili obdobně a vyzvali Západ ke změkčení sankcí proti RF, by bylo objektivní uvést jiná stanoviska. Také od Rusů, kteří jsou proti režimu.
Očima Saši Mitrofanova: Matka nutila syna, žena muže, aby zemřeli ve válce na Ukrajině
Akademik Jurij Pivovarov je historik známý v odborných kruzích i u veřejnosti jako analytik dějin a současnosti Ruska. Před pár dny zveřejnil v Nové gazetě Evropa stať s názvem Vítejte v pravoslavném Íránu. O příčinách historického pesimismu ohledně osudu Ruska. Základní myšlenka je obsažena v následující pasáži:
„Stále méně věřím v to, že po skončení Putinovy epochy bude ruský lid chtít a moct se vrátit na cestu svobody a demokracie. Nejspíše podpoří diktátorovy následníky, nikoli nepočetné demokraty, kteří jsou mu cizí („Už jsme to jednou zkusili a opakovat chaos, nespolehlivost a bídu nechceme!“). Navíc budou mít Putinovi následníci v hrsti ruskou pravoslavnou církev, která kolem sebe energicky seskupuje nejreakčnější síly ruské společnosti… Tohle všechno ovládá mentalitu mnoha milionů obyvatel Ruska. Tohle všechno napomáhá transformaci země v ‚pravoslavný Írán‘. Nelze vyloučit, že podobný režim bude vládnout několik desetiletí (vybavte si dlouhověkost sovětské moci).“
Ve vystoupení osvobozených ruských politických vězňů na tiskovce zazněla kritika Západu z pozic lidí, kteří vše vědí lépe. Novinářka Anna Roseová má ruské kořeny, ale dlouhá desetiletí žije v Německu. Reagovala velkým textem na Rádiu Svoboda.
Na základě letitých zkušeností s Rusy, kteří odsuzují Putinův režim a hlásí se k liberálním hodnotám, mimo jiné napsala: „Postupem času množství těch, kteří si stěžovali na ‚zlý Západ‘, rostlo a jejich argumenty byly podpořeny iracionální přesvědčeností, že správně chápou vše, co se děje v demokratických zemích. Jenže tato přesvědčenost stála na předsudcích, na absenci zájmu o jiný svět, na povýšenosti a namyšlenosti.“
Kdo důvěřuje pozicím ruských osvobozených politických vězňů, by si mohl vybavit přísloví, které kdysi řekl Ronald Reagan Michailu Gorbačovovi: „Důvěřuj, ale prověřuj.“