Článek
Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.
Příkaz z nejvyšších míst, která v této zemi stojí nad zákony a ústavou, nedávno tlumočil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. V rozhovoru pro médium Expert řekl: „Nyní je v naší zemi bezprecedentní doba vojenské cenzury.“
Válku přitom začalo Rusko. Proti Ukrajině nejdříve v informačním prostoru, pak za použití letálních zbraní. Proti ostatním zemím válku zatím vede převážně v informačním prostoru. Do horké fáze by ruská invaze na západ přešla v případě, že by se Putinovi podařilo přimět Ukrajinu ke kapitulaci.
Kremlu ihned přispěchal na pomoc exministr kultury Michail Švydkoj. Ve svém článku ve vládním listu Rossijskaja gazeta se popsal jako „loajální občan Ruska, člen - řečeno s Jaroslavem Haškem - strany mírného pokroku v mezích zákona“.
Proto vyhlásil návrat ke státní cenzuře, „kterou by se zabývali profesionálové, a ne úředníci z různých resortů“. Švydkoj se zároveň rozněžnil při vzpomínce na svou práci v sovětském časopisu Těatr.
„Naši cenzoři měli malou místnost v budově nakladatelství Iskusstvo v Malé Kislovské ulici… Místnost byla přeplněná knihami, časopisy a brožurami, které se většinou týkaly kultury v nejrůznějších podobách a které se chystaly k vydání. Bylo tu také mnoho tajné, nebo dokonce přísně tajné literatury, která nejspíše obsahovala tajemství, jež lidé neměli znát.
Byli zde dva cenzoři, starý pán a krásná mladá dáma, kteří byli nesmírně benevolentní. Byli velmi vzdělaní a zběhlí v různých literárních a vědeckých moudrech. A dobře se orientovali v tom, co by občané naší krásné země měli a neměli vědět. Někdy jsme si připadali jako ignoranti, připravení prozradit státní tajemství,“ zasnil se exministr kultury.
V článku vytyčil hlavní bod: „Ano, obnovení instituce cenzury není laciné potěšení. Vyžaduje ne stovky, ale tisíce osvícených služebníků státu, ale možná je to to jediné, co může zachovat zdravou atmosféru v tvůrčím prostředí.“
Jelizavěta Osetinská bývala v Rusku mediální hvězdou. Ale právě cenzurní omezení její práce ji přimělo k emigraci. Ve svém kanálu na Telegramu shrnula nedávné kroky k posílení cenzury v Rusku a obzvláště si všimla ukvapeného povinného zavádění státní univerzální aplikace Max.
Kreml ho víceméně opsal z čínského WeChat a má cíl, aby přes Max, který je spojen se sociální sítí Vkontaktě, která je již pod úřední kontrolou, měl ruský stát veškeré informace o každém občanovi.
„Jakmile nový mozek VKontaktě posílí a účty vládních agentur získají obsah, bude možné přejít k dalšímu logickému kroku - zablokování nepřátelského Telegramu a WhatsAppu,“ napsala Osetinská.
Je možné ovšem předpokládat, že i v takové situaci bude cenzura v Rusku ústavou stále zakázána.