Hlavní obsah

Týden bude plný deště. A teploty nic moc

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

Vyznavači slunečného počasí a tropických teplot mají zatím smůlu. Přeháňky, déšť či slabší bouřky budou tento týden v Česku prakticky na denním pořádku a výraznější oteplení je zatím v nedohlednu. Po zadní straně tlakové níže, která se udržuje nad střední Evropou, do Česka pronikne chladnější vzduch od severozápadu až západu.

Živě:: Aktuální záběry z panoramatických kamer 28. 7. 2025Video: Sitour / Novinky.cz

Článek

Období nestabilního a teplotně podprůměrného léta jen tak neskončí. I výhledy do začátku srpna ukazují, že jednotlivé frontální systémy a poruchy v tlakovém poli budou nadále přinášet srážky a spíše nižší teploty.

V pondělí ráno naměříme mezi 17 a 13 °C, na většině území bude oblačno až zataženo, na východě Moravy s deštěm a přeháňkami. Během dne bude přibývat oblačnost od severu až severozápadu s četnými přeháňkami nebo i slabšími bouřkami. Zabouří zejména na jihu Čech a v částech Vysočiny. Nejvyšší odpolední teploty se vyšplhají na 20 až 24 °C, chladněji zůstane na severovýchodě Moravy a ve Slezsku, kde lidé naměří jen 16 až 21 °C. Vát bude mírný severozápadní vítr.

V úterý se probudíme do oblačného rána s teplotami mezi 16 a 12 °C. Během dne převládne na většině území oblačno až polojasno s přeháňkami, na jihozápadě Čech i s možností bouřek. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na 20 až 24 °C. K večeru začnou srážky ustávat a na některých místech se může obloha protrhávat až na polojasno. Vát bude mírný západní až severozápadní vítr.

Ve středu očekáváme obdobnou situaci jako v předešlých dnech. Po ránu naměříme 16 až 12 °C. Během dne od západu opět dorazí přeháňky a ojediněle i zabouří. Nejvyšší denní teploty se dostanou na 21 až 25 °C. K večeru dojde k ustávání srážek a částečnému protrhávání oblačnosti. Vát bude mírný vítr západních směrů.

Ve čtvrtek naměříme po ránu 13 až 9 °C. Přes den na obloze převládne oblačno, ale přeháňky už budou méně četné. Vyskytnou se místy zejména na východě území. Na východě Moravy nebo ve Slezsku se ojediněle objeví i bouřka. Nejvyšší denní teploty se dostanou na 21 až 25 °C. Vát bude slabý, přes den mírný vítr ze západních směrů.

Foto: Miloslav Roháček, Novinky

V následujícím období nás budou prakticky denně provázet přeháňky nebo i bouřky.

V pátek se probudíme opět do oblačného rána s teplotami mezi 13 a 9 °C. Přes den se objeví přeháňky, a to zejména na západě našeho území. Maximální teploty se vyšplhají na hodnoty mezi 22 a 26 °C.

Anketa

Vadí vám průběh léta, jak ho vidíme v posledních týdnech?
Ne, vysoké teploty moc nemusím.
47,5 %
Ano, raději bych, aby bylo tepleji.
52,5 %
Celkem hlasovalo 3579 čtenářů.

Ráz počasí souvisí s rozložením tlakových útvarů nad Evropou. Kdo by chtěl za teplem, může nyní vyrazit třeba do Norska, kde je oblast vysokého tlaku zodpovědná za nezvykle vysoké teploty i v severních částech země.

Na podmračeném létě v Česku má svůj podíl tzv. tryskové proudění. Zjednodušeně se jedná o pásmo silného větru ve výšce kolem 9 kilometrů. Ten hraje významnou roli v postupu jednotlivých tlakových útvarů směrem k Evropě. Tlakové níže, které vznikají nad Atlantikem, toto proudění ,,unáší" blíže k Evropě. A na své cestě často ještě nabírají na síle.

Tryskový proud se oproti normálu nachází jižněji od své běžné polohy, díky čemuž zasahuje až do částí Středomoří.

Teplejší dny až v srpnu?

Ani výhled na další období, včetně následujícího víkendu, neslibuje žádnou velkou změnu v charakteru počasí. Nadále nás bude ovlivňovat tlaková výše se středem západně od Britských ostrovů a oblast nízkého tlaku vzduchu nad Skandinávií. Mezi těmito tlakovými útvary se k nám bude i nadále dostávat chladnější a vlhčí vzduch od severu až severozápadu.

Během soboty přes naše území přejde další slábnoucí studená fronta s přeháňkami a bouřkami a teploty během víkendu zůstanou stále jen průměrné až podprůměrné. Rtuť teploměru se vyšplhá maximálně na 21 až 24 °C, tepleji může být na jižní Moravě, kde se lidé dočkají i letních 25 °C.

Určitou naději pro milovníky teplejšího počasí dlouhodobé výhledy odhadují až kolem 12. srpna, kdy se k nám pravděpodobně začne nasouvat rozsáhlejší oblast vysokého tlaku vzduchu a teploty se začnou postupně dostávat k hodnotám, na které jsme během léta v Česku zvyklí.

Foto: Český Hydrometeorologický Ústav, .

Počasí u nás bude v následujícím období určovat i oblast vysokého tlaku nad Atlantikem.

Výběr článků

Načítám