Hlavní obsah

Fénový efekt na Islandu vyhnal teplotu ke 27 stupňům

1:39
1:39

Poslechněte si tento článek

Meteorologické stanice na Islandu ve čtvrtek naměřily jedny z nejvyšších odpoledních teplot v Evropě. Na východě ostrovní země se vlivem fénového efektu oteplilo na téměř 27 °C a padl nový květnový rekord. Výjimečně teplé počasí zde bude pokračovat až do konce týdne.

Foto: Taťána Marenčíková, Novinky

Stoupání k horkým kaskádám na Islandu

Článek

Na Island od začátku týdne proniká velmi teplý vzduch z jižních směrů, a to v prostoru zesíleného proudění mezi stabilní tlakovou výší nad Spojeným královstvím a níží severně od Azorských ostrovů. Jedná se o zcela opačné uspořádání synoptických útvarů, než je nad evropským kontinentem běžné.

Vysoké teploty na některých místech subpolárního ostrova navíc umocňuje tzv. fénový efekt, jenž vzniká v závětří horských pásem.

Princip fénového efektu

Teplý a suchý fénový vítr vzniká za podmínky, kdy proudění musí překonat vysoký horský masiv (například Alpy). Při nuceném výstupu se vzduch až do úplného nasycení vodními parami ochlazuje o 1 °C na každých 100 výškových metrů. Ve chvíli, kdy v určité hladině dojde k tvorbě oblačnosti, se tento nasycený vzduch ochlazuje už jen o 0,6 °C na 100 metrů. Důvodem je fakt, že vlhký vzduch uvolňuje do atmosféry malé množství tepla a tím se zpětně mírně zahřívá.

Zatímco na návětrné straně horské překážky může vydatně pršet, v závětří hřebene se tento vzduch vysuší a začne klesat do údolí. Po rozpuštění oblačnosti se při sestupu ze svahů otepluje opět o 1°C na každých 100 metrů poklesu. V závětří hor tak převládá slunečné a větrné počasí s teplotami až o 10 °C vyššími, než panují na opačné straně. Čím je původní vzduch vlhčí, tím větší rozdíl teplot mezi návětrnou a závětrnou stranou nastane.

Lidé vyrazili k vodě

V nížinách na severu a východě Islandu se ve čtvrtek odpolední maxima pohybovala až kolem letních 25 °C.

Měřicí stanice na letišti Egilsstaðir zaznamenala historicky nejvyšší květnovou teplotu. Hodnota se zastavila na 26,6 °C, čímž byl o jeden stupeň překonán předchozí rekord z roku 1992.

Dlouhodobý průměr denních teplot v islandských nížinách se v polovině května pohybuje okolo 6 °C.

Díky slunečnému a neobvykle teplému počasí se pro návštěvníky s dvoutýdenním předstihem otevřela oblíbená geotermální pláž Nauthólsvík v hlavním městě Reykjavíku.

Podle současných výstupů z numerických modelů to navíc vypadá, že odpolední maxima přes 20 °C v zemi ohně a ledu vydrží i přes víkend. Výrazné ochlazení dorazí ve druhé polovině příštího týdne.

Výběr článků

Načítám