Článek
Pocity mohou klamat. „Přestože se letošní jaro může mnohým zdát nezvykle chladné, meteorologická data zatím ukazují, že patří spíše k těm teplejším v historii měření,“ sděluje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Důvodem, proč ho veřejnost vnímá jako studené, je zejména chladný květen, který je oproti dubnu teplotně podprůměrný.
Průměrná teplota klimatologického jara (březen, duben, květen) je na našem území od roku 1961 7,8 °C. Loňské jaro bylo s průměrnou teplotou 10,5 °C vůbec nejteplejší od roku 1961. Letos se jarní průměrná teplota drží vysoko, ale na konečné hodnocení si ještě počkejme do konce května.

Průměrná teplota vzduchu během klimatologického jara v letech 1961–2024
Zatímco březen i duben byly nadprůměrně teplé, květen je letos výjimečně chladný. Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků bylo zaznamenáno osm ledových dnů a mrazové dny se vyskytují každý den, i v nížinách. Květen je letos zatím o 0,6 °C chladnější než duben, což je neobvyklé, protože tradičně bývá nejteplejším jarním měsícem.
Ledové a mrazové dny
Během ledového dne panuje celodenní mráz, teplota vzduchu nedosahuje 0 °C.
Pokud teploměr během dne ukáže teplotu pod 0 °C, mluvíme o dni mrazovém.
Přetrvávající sucho
Vedle teplot se letošní jaro vyznačuje i přetrvávajícím suchem. Od března do dubna spadlo v průměru jen 76 procent běžného množství srážek.
Ačkoli květen v některých regionech částečně dohání srážkový deficit, průměrné úhrny zůstávají nízké, okolo 110 mm. To je výrazně pod rekordními hodnotami z roku 1965, kdy spadlo 266 mm srážek.
V horských regionech na severu a východě Česka napršelo i přes 120 mm, zatímco střední Čechy a jižní Morava zaznamenaly jen okolo 20 mm a nadále trpí výrazným suchem.
Nicméně ředitel ČHMÚ Marek Rieder hodnotí letošní sucho jako mírné. „Z dlouhodobých normálů je to sucho mírné, a to jak půdní sucho, tak co se týká průtoků na tocích i hladin podzemních vod. Co se týče standardů odpovídajících dubnu nebo květnu, tak je té vody výrazně méně, než na toto období odpovídá.“
A jaké počasí můžeme očekávat?
Za neobvykle chladným počasím v letošním květnu stojí především severní až severovýchodní proudění, které přináší do střední Evropy studený a suchý kontinentální vzduch. Z klimatologického hlediska jde o méně obvyklý jev. V květnu u nás obvykle dominuje západní či jihozápadní proudění, které přináší vlhčí a teplejší vzduch od Atlantiku.
Právě západní proudění bude ovlivňovat počasí na našem území v tomto týdnu, a tak se musíme připravit na další deštivé dny. Dobrou zprávou ale je, že podle meteorologů přízemní mrazíky už nehrozí. Noci budou sice chladnější, ale teplota neklesne pod bod mrazu.
Poslední květnový týden by měl přinést mírné oteplení a začátek června by pak mohl být teplotně nadprůměrný, ukazuje týdenní předpověď ČHMÚ. V některých oblastech by rtuť teploměru mohla vystoupat až ke 25 °C.