Hlavní obsah

Ve Finsku začali vařit pivo s chutí bezpečí a svobody

24. 5. 2022, 8:09

Majitel malého pivovaru na východě Finska se rozhodl oslavit přihlášku své země do Severoatlantické aliance pivem, přesněji výrobou „piva NATO“, které podle výrobce má „chuť bezpečí s nádechem svobody“, jak uvedla agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Pivo se prodává v modrých plechovkách.

Článek

Nálepka piva v modré barvě se podobá znaku NATO a název je slovní hříčkou: OTAN ve francouzštině znamená NATO a Otan Olutta ve finštině prostě znamená „Jdu na pivo“.

Pivovarník Petteri Vänttinen z malého pivovaru v Savonlinně, která leží jen asi 50 kilometrů od ruských hranic se nyní snaží držet krok s poptávkou.

„Prostě to explodovalo. Měl jsem hovory z celého světa, ze Spojených států, Japonska, Německa. Bylo jich příliš mnoho, než abych si je zapamatoval,“ řekl AFP dvaačtyřicetiletý Fin, kterému telefon zvonil nepřetržitě čtyři dny.

A do malého pivovaru, postaveného ještě v dobách, kdy Finsko bývalo součástí carského Ruska, se hrne podle AFP nepřetržitý proud zákazníků, a tak má Petteri s osmi zaměstnanci co dělat, aby drželi krok s poptávkou. Pivo je prakticky vyprodané hned, co sjede z linky.

„Jsme malý pivovar. Děláme maximum, ale moc nestíháme,“ připustil. „Normálně jsme prodávali sto plechovek denně. Teď je jich přes 2000,“ dodal.

Reklama

Výběr článků