Hlavní obsah

Práce snů? Japonec je placený za nicnedělání

15. 9. 2022, 9:45

Osmatřicetiletý Shoji Morimoto z japonského Tokia našel práci, kde se rozhodně nepředře. Od klientů si nechává zaplatit 10 tisíc jenů (cca 1700 korun) za to, že jim dělá společnost. „Mým úkolem je být tam, kde mě klient chce, a nedělat nic konkrétního,“ svěřil se Japonec agentuře Reuters.

BEZ KOMENTÁŘE: Japonec inkasuje peníze za to, že nic neděláVideo: Reuters

 
Článek

Za poslední čtyři roky, kdy se této činnosti věnuje, měl Morimoto už zhruba čtyři tisíce schůzek. Čtvrtina jeho klientů jsou přitom stálí zákazníci. Příkladem budiž osoba, která si ho najala celkem 270krát.

Za svoji kariéru nicnedělání se dostal do mnoha různých míst a situací. V parku se například s klientem houpal na houpačce či mával na neznámou osobu ve vlaku. Většinu zákazníků získává pomocí Twitteru, kde má téměř čtvrt milionů sledujících.

Nabídek má Morimoto mnoho, ne všechny však přijímá. Podle svých slov kupříkladu odmítl odstěhovat ledničku či přijet za klientem do Kambodže. A nikdy by prý rovněž nepřijal žádnou nabídku sexuální povahy.

Bizarní soutěž zná šampiona. Vydržel ležet 55 hodin

Jedním z jeho nedávných klientů byla sedmadvacetiletá datová analytička Aruna Chidaová, která se s ním - oděná v indickém obleku šárí - sešla v jednom z podniků u čaje a koláčů.

„S přáteli mám pocit, že je musím zabavit, ale s chlápkem z půjčovny potřebu si povídat necítím,“ uvedla žena, která si chtěla obléct tradiční indický oděv, ale bála se, že tím na veřejnosti ztrapní své kamarády. A proto si raději najala Morimota.

Ze slabosti udělal přednost

A jak nápad na podobný byznys vznikl? Morimoto dříve pracoval ve vydavatelské společnosti, kde si ho šéfové často dobírali za „nicnedělání“. „Začal jsem proto přemýšlet, co by se stalo, kdybych svou schopnost „nic nedělat“ začal poskytovat jako službu klientům,“ vysvětlil.

„Lidé si často myslí, že moje „nicnedělání“ je cenné, protože je pro některé lidi užitečné. Opravdu je v pořádku nic nedělat. Lidé nemusí být nutně užiteční v nějakém konkrétním oboru,“ uzavřel.

Anketa

Dovedli byste si představit vykonávat podobnou práci?
Ano, v "nicnedělání" jsem dobrý(á).
71,6 %
Ne, v práci potřebuji být kreativní.
28,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1967 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků