Článek
Sbírka, největší u nás, čítá přes 1660 modelů. „Její vznik je datován rokem 1987 a v muzeu je k vidění většina těchto modelů. Modely jsou v měřítku od 1:6 po 1:700. Pocházejí ze 40 zemí světa, což je symbolické. I hradecká záchranka letos slaví čtyřicátiny,“ upozornil Truhlář.

Sbírka je největší svého druhu v ČR.
Na počátku jeho sběratelské vášně byly modely sanitek Volha a Latvija. „V tu dobu tento typ nahradil u záchranky dříve používanou Škodu 1203,“ připomněl sběratel. A prozradil, že třetím ve sbírce byl další klukovský sen: britský Bedford od firmy Matchbox.
Naproti tomu jedním z nejnovějších přírůstků je třeba sanitka z Hongkongu. „Je vybavena elektronikou, takže po připojení přes USB kabel má funkční osvětlení interiéru a houká,“ pokračoval Anatolij Truhlář, pro něhož není nejdůležitější množství nasbíraných kousků, jako spíš jejich kvalita a shoda s originálem.
Nechybí ani plyšová sanitka
„Protože je výstava určená pro všechny věkové kategorie, tak tu kromě věrných modelů máme i některé hračky. Třeba plyšovou sanitku. Což jistě ocení zejména děti. Ale je pravda, že i hračky určené pro děti mnohdy věrně kopírují originál,“ usmál se Anatolij Truhlář a vrátil se k dalším exponátům.

Návštěvníkům je výstava k dispozici až do listopadu.
Připomněl, že k převozu nemocných se nepoužívaly jen automobily. Proto na výstavě nechybí ani letadla nebo vrtulníky. Výjimečná je i kolekce lazaretních vlaků z obou světových válek nebo koňský povoz z 20. let minulého století či série amerických plechových sanitek ze 60. let.

Kolekce téměř 1700 modelů sanitek zabydlela výstavní sál hradeckého muzea.
„Jistou kuriozitou je model sanitky, vlastně obojživelného automobilu, který byl testován v Německu roku 1965 u Červeného kříže. Neměl kormidlo, takže směr jízdy po vodní hladině udávalo natočení předních kol. Což tedy moc nefungovalo,“ poznamenal lékař a sběratel.
Přestože je jeho sbírka největší u nás, na zápis do světové knihy rekordů to ještě není. V té je totiž jiný lékař - záchranář. „Je to můj kamarád, záchranář rakouského Červeného kříže. Ten má ve své sbírce přes 18 tisíc exemplářů,“ dodal Truhlář.
Vystavené modely, jež dokumentují nejen historický vývoj a odlišnosti záchranářské techniky používané v různých částech světa, ale také rozvoj hračkářského průmyslu od počátku 19. století, budou v hradeckém muzeu k vidění do počátku listopadu. Součástí výstavy je i kolekce fotografií, dokumentující současnou práci záchranné služby.
Může se vám hodit na Firmy.cz: