Hlavní obsah

Jak odolávat pokušení a chvilkovým pudům? Pomoci mohou strategie pro snadnou sebekontrolu

4:33
4:33

Poslechněte si tento článek

Sebeovládání je jednou z nejdůležitějších schopností, která nám pomáhá zvládat výzvy každodenního života. Ať už jde o odolávání pokušení, překonávání emocí, nebo vytrvalost při dosahování cílů. Mnozí věří, že sebeovládání je vrozené, ale ve skutečnosti ho lze postupně rozvíjet. V tomto článku se podíváme na jeho význam, strategie pro posílení a to, jak nám může pomoci žít spokojenější a vyrovnanější život.

Foto: Profimedia.cz

Sebeovládání pomáhá odolávat pokušení (ilustrační foto).

Článek

Sebeovládání je tedy o rozhodování mezi okamžitou odměnou a plněním cílů s dlouhodobým efektem. Zda dokážete odolávat pokušení a chvilkovým pudům, svůj život máte pod kontrolou a dokážete si i nepříjemné věci zkrátka přikázat.

„Lidé si často komplikují život tím, že nedokážou ovládnout své pudy, a zničí si tak vše, co do té doby budovali. A je jedno, zda nedokázali odolat sladkosti, když drželi dietu, byli nevěrní nebo si koupili hezkou věc, kvůli níž skončili ve finanční nouzi,“ upozorňuje psycholog Arash Emamzadeh.

Přitom někdy stačí málo, pojmenovat, co je opravdu důležité, a tím se řídit. Úspěšné dosažení cílů totiž není o silné vůli a úsilí, ale především o přehodnocení stylu uvažování.

Lidé, kteří se umějí ovládat, jsou konfrontováni se stejným množstvím podnětů jako ti, kteří se ovládat neumějí. „Jenže zažívají méně rozpolcenosti, méně pokušení a větší odolnost vůči chování, které neslouží dlouhodobým cílům. Jsou rychlejší v uvažování a umějí identifikovat a vyřešit konflikty mezi krátkodobými a dlouhodobými cíli. Spoléhají na zdravé návyky a předvídatelné strategie,“ vysvětluje psycholožka.

Naučit se sebeovládání přitom nemusí být těžké. Někdy postačí vytvořit si návyky, které se neustálým opakováním stanou samozřejmostí. „Jde o reflex, opakování stejného vzorce chování v jednotných kulisách života, takže nakonec místo, čas či pouhá věta spustí automaticky správnou reakci,“ vysvětluje odbornice.

Jak si to představit: Pokud například pravidelně cvičíte několik minut denně hluboké dýchání před spánkem, toto chování se brzy stane běžným (odborníci se shodují, že k automatizaci jakéhokoliv návyku stačí 21 dní). Pokud si tedy poté kdykoliv lehnete do postele, automaticky se zaměříte na dech bez vědomého myšlení. Přičemž zautomatizované jednání nevyžaduje vůli.

Strategie pro snadnou sebekontrolu

Naučte se předcházet pokušení i tím, že se budete vyhýbat všemu, co by vás mohlo snadno svést z cesty při dosahování cíle. Například si nekoupíte domů sladkosti, tudíž je ani nebudete moci nekontrolovaně sníst a místo toho sáhnete po zdravějších variantách.

Svůj problém tak vyřešíte jen tím, jaký nákup zvolíte. A to platí i pro ostatní aspekty života. Jednoduše řečeno, nejděte pokušení naproti. Což je forma sebeovládání. Naučte se:

  1. Ovlivňovat krizové situace: Předvídejte pokušení. Nechoďte do cukrárny, pokud se nechcete nechat svést sladkostmi. V supermarketu se vyhněte uličce se sušenkami apod.
  2. Nemít pokušení po ruce: Když už doma máte zásoby nezdravých pochutin, schovejte je tak, aby nebylo snadné se k nim dostat. Takže je dejte do horních polic ve spíži. Ne na kuchyňskou linku, aby byly na očích a při ruce. Pokud jste závislí na nakupování oblečení, nechoďte do obchodních center. A myslete na to, že jen spořivost vás dovede k vysněné kabelce.
  3. Přesouvat pozornost: Myslíte na objekt vašeho zájmu, který by stál za hřích? Zkuste se raději zamyslet nad letní dovolenou, povýšením či myslete na to, jak skvělé děti máte.
  4. Přerámovat život: Zkuste na jakékoliv pokušení myslet negativním způsobem. Jistě, hra na počítači je fajn, ale co když se mezitím stane (doplňte sami)… Naučte se vnímat pokušení jako něco, po čem nebažíte, ale naopak ho odmítáte.

Budete šťastnější

Lidé, kteří se umějí ovládat, nepodléhají krátkodobým vášním, jsou v životě zdravější, šťastnější a spokojenější. Jestli chcete, aby váš život byl také takový, nepotřebujete silnou vůli ani odhodlání. Stačí jen vědět, jak přerámovat vnímání nutkavých potřeb, a máte z poloviny vyhráno.

Budováním dobrých návyků a používáním účinných rozhodovacích strategií můžete v první řadě zaznamenat méně dilemat. To znamená, že budete méně často v pokušení a snáz se vám bude dosahovat životních cílů. I přes vaši snahu ale mějte na paměti, že dokonalé sebeovládání není realistické a občasná chyba vám život nezruinuje. Pokud klopýtnete, odpusťte si a zkuste znovu zapracovat na posílení sebeovládání. Máte na to celý život.

Související témata:
Sebeovládání

Výběr článků

Načítám