Hlavní obsah

Dnešní ženy přitahují více muži, kteří na sobě pracují, mluví o emocích a nebojí se zranitelnosti

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Svaly a sebevědomí přestávají stačit. Nová generace žen hledá partnery, kteří nejsou jen silní, ale i citliví – a klíčem k jejich srdci se stává terapie. Protože muži, kteří na sobě pracují, mluví o emocích a nebojí se zranitelnosti, jsou pro ženy stále přitažlivější. Co za tím stojí?

Foto: Profimedia.cz

Nová generace žen hledá partnery, kteří nejsou jen silní, ale i citliví (ilustrační foto).

Článek

Podle amerických terapeutů a psychologů dává stále více žen přednost partnerům, kteří jsou ochotni mluvit o emocích, zabývat se vnitřními tématy a nebojí se slabostí. Sociální sítě přinesly pojem „therapy bro“ – muž, který chodí na psychoterapii, čte o duševním zdraví a nedělá mu problém mluvit o svých zraněních.

Podle odborníků z  Psychology Today je emocionální inteligence jedním z největších prediktorů vztahové spokojenosti u heterosexuálních párů. Ženy považují schopnost muže mluvit o vlastních emocích za atraktivnější než vzhled nebo finanční zázemí. Dokonce by raději chodily s mužem, který chodí na terapii, než s někým, kdo se nikdy nesvěřuje ani nesdílí své pocity.

Muži, kteří naslouchají

Ženy často popisují, že je přitahují muži, kteří „vědí, co se v nich děje“. Podle terapeutky Rachel Ginsbergové z New Yorku nejde jen o módní vlnu, ale o důsledky dekád práce na rovnoprávnosti: „Ženy dnes chtějí vztahy, které jsou rovnocenné – kde nejsou jen těmi, které naslouchají, ale kde jsou i slyšet.“

Muži se dlouho učili, že být silný znamená být potichu. Dnes se ukazuje, že větší odvaha je podívat se do vlastního nitra – a být k sobě upřímný. Z výzkumu publikovaného v Journal of Counseling Psychology vyplývá, že muži, kteří absolvují terapii, si více věří ve vztazích, mají lepší partnerskou komunikaci a méně konfliktní chování. Výzkumníci navíc zjistili, že muži, kteří terapii navštěvují, mají vyšší sebehodnocení a větší ochotu spolupracovat při řešení partnerských krizí. Terapie tak u mužů přispívá nejen k individuálnímu růstu, ale přímo ovlivňuje kvalitu partnerského soužití.

Muži, kteří pravidelně navštěvují terapii, častěji vnímají partnerství jako rovnovážný vztah – nikoli jako výkonovou roli, kterou musejí „zvládnout“. Tento posun ve vnímání vztahu přináší větší otevřenost, méně mocenských soubojů a větší ochotu sdílet zodpovědnost. Terapie tak mění nejen chování, ale i samotné pojetí partnerství.

Ženy dnes vnímají emocionální otevřenost jako znak síly, ne slabosti. Zároveň se mění role ve vztazích – muži už nejsou jen živitelé, ale také partneři, kteří tvoří emoční zázemí. Terapie není jen „lék“, ale způsob, jak se naučit být ve vztahu plně přítomný, a to je pro mnohé ženy skutečně atraktivní.

Související témata:

Výběr článků

Načítám