Článek
Návštěvníci se v galerii díky panelové výstavě dozvědí, jak seriál Plešouni vznikal. Jaké animační techniky autorka použila i jak se tvoří jednotlivé scény a záběry. Zhlédnout tu mohou i první díl seriálu.
„Cílem projektu Plešouni je odbourat a vysvětlit různé mýty, které jsou kolem léčby rakoviny u dětí. Dozvídáte se různá fakta, co se vám vlastně děje, když jste takhle nemocný. Má to pomoci dítěti pochopit nemoc, ale i společnosti, proč se o tom neradi bavíme, proč je to pořád tabu, což lidem, kterých se to týká, nepomáhá,“ řekla Eliška Podzimková.
Třináctidílný seriál je pozitivním a inspirativním vyprávěním o těžkém tématu. Hlavní postavou je kluk Tobiáš, který rakovinou onemocní. Celý příběh začíná tím, že Tobiášovi začnou padat vlasy. Další postavou ze seriálu je například kapitán Chemo, který je metaforou chemoterapie. Jeho úkolem je cílit na nádorové buňky.

„Je to takový sympaťák, mořský vlk, který má k ruce racka Oskara, a naše hlavní postava Tobiáš ho má velmi rád a stali se z nich parťáci,“ přiblížila další postavy autorka seriálu Plešouni.

Autorka seriálu Eliška Podzimková
Eliška Podzimková absolvovala v roce 2014 Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Ilustrovala například knížku Markéty Pilátové Arnoštova cesta a s nakladatelstvím Albatros vydala ilustrovaného Malého prince.
Výstava Plešouni, aneb jak vzniká animák je v písecké Sladovně k vidění až do konce letošního srpna.