Článek
Lidé většinou provozovatelům pouťových atrakcí či lunaparků říkají kolotočáři nebo komedianti. Ale zrovna tento termín nemají světští, jak si mezi sebou říkají, vůbec rádi.
Rodokmen mají Dykovští zpracovaný zhruba do roku 1800. „Mezi předky máme italskou rodinu Laghi, ale i rodiny Vocáskových a Janečkových. To je jen z matčiny strany. Od táty jsou zase Dykovští, Lagronovi nebo Spilkovi,“ vyjmenovává Robert Dykovský.
Matčiny rodiče – Rychterovy – proslavilo vystoupení na motorkách v legendárním glóbusu smrti. „Měli i společné vystoupení. Takže když selhal jeden, odnesli to oba. Babička jezdila kolem dokola, děda vertikálně hlavou dolů. Taky se jim párkrát nějaká nehoda stala,“ vrací se do rodinné historie. A právě babička Anna Rychterová před rokem a půl převzala na festivalu Cirkus Cirkus v O2 aréně ocenění za celoživotní přínos artistice.
Robert Dykovský tvrdí, že odejít z prostředí světských nikdy nechtěl. Ani v pubertě. „Mně se to líbilo už odmala. Hráli jsme si s modely kamionů a kolotočů, to byl můj sen. Proto to dělám s láskou. Komu to nevyhovuje, dá se na jinou dráhu,“ zmiňuje, že ne všichni v komunitě zůstanou.
Kolotočáři musí umět od každého řemesla něco. „Konstrukční věci, taky se vyznat trochu v motorech, ale i svařovat. Ploty a podobné věci zvládneme navařit sami. Papírování nám hodně ulehčuje máma, která má tyto věci na starosti,“ popisuje.
V zimní pauze světští atrakce opravují a renovují. „Když se to nakupí, i ta zima pro nás někdy bývá krátká,“ říká Dykovský.
Na žďárskou svatojánskou pouť, která patří mezi největší akce svého druhu v Česku a v neděli skončila, jezdí Dykovští už dlouhé roky. V posledních letech zaujali obřím vyhlídkovým kolem vysokým 33 metrů. Robert navíc provozuje horskou dráhu s otočnými vozíky, jeho žena Fany má dvě herny s plyšáky. Robertův mladší bratr zase baví teenagery adrenalinovým Boosterem se 40metrovým otočným ramenem.
Narazili na svůj strop
Při putování po Česku, Slovensku a Polsku se snaží vybírat jen ty největší akce, aby se vůbec vyplatilo vyhlídkové kolo stavět. Přivézt a postavit takovou atrakci totiž něco stojí. „Jsou to čtyři transporty, to znamená tři návěsy a autojeřáb, potřebujeme pět a až sedm brigádníků,“ sumíruje pro lepší představu základní počty.
„Snažíme se jít s dobou a lidi zaujmout. Ale zase je to nákladnější a těžší na to, abychom na atrakci vydělali,“ poukazuje Dykovský. S kolem zřejmě narazili na svůj strop. „V českých poměrech, při poutích omezených prostorově i časově, je nereálné vozit ještě něco většího,“ zamýšlí se.
Na druhou stranu má současná generace větší možnost si vydělat, díky pořízení atraktivního kola se sezona protáhla o vánoční trhy. „Teď jsou různé bowlingové herny, tematické parky, velké festivaly, jezdí sem i hvězdy ze zahraničí. Pouť už není jediná zábava, kam mohou lidé vyrazit,“ porovnává.
Matějskou vynechávají, Žďár ne
Pauzu pak mají zhruba do března. Na matějskou, která sezonu obvykle začíná, však v posledních letech nejezdí kvůli změnám v organizaci. Zato žďárskou pouť, která je mezi návštěvníky i světskými hodně oblíbená, vynechat nemůžou.
„Je zajímavější než všechny ostatní. Tady mají lidé o atrakce velký zájem. Už když je stavíme, tak se lidi zastavují,“ všiml si Dykovský.
V termínu svatojánské poutě v půlce května obvykle bývá ve městě pod Zelenou horou problém s počasím. „Na žďárskou pouť prší až s chirurgickou přesností,“ glosuje Dykovský. „Ale i když je škaredě, lidé se přijdou pobavit,“ oceňuje jejich vytrvalost a nadšení.
Život v moderním karavanu
Mladá generace Dykovských už netráví život v dřevěné maringotce na čtyřech kolech, ale v americkém rozkládacím karavanu dlouhém jedenáct a širokém až čtyři metry, kam se pohodlně vejdou manželé i jejich dvě dcerky, které s nimi cestují.
„Je to komfortní, karavan se jednoduše tlačítkem rozkládá a zvětšuje prostor. Máme tam pračku, sušičku, sprchu, záchod, nádrž na vodu, dětské pokojíčky, už to není jako dřív, kdy jsme se nemohli vejít. Když manžel staví nebo bourá atrakce, zvládnu sama připravit nebo sbalit bydlení,“ popisuje Fany. I ona je ze světských, mezi předky má cirkusáky z rodiny Kaiserů.